Psychiatrie by měla být daleko komplexnější, ne jen řemeslo, domnívá se lékařka Formánková
„Psychiatrie se stává řemeslem – kolegové mi ta slova doufám prominou,“ tvrdí psychiatrička Tereza Formánková. „Abychom mohli někoho úspěšně provázet jeho potížemi až ku zdraví nebo ke zlepšení stavu, potřebujeme komplexní přístup. A ten spočívá i v tom, že nejen dobře vybereme léky, ale podíváme se i na jeho příběh. Jak se sebou ten člověk zachází, kde má slabiny a trhliny, kde si sám ubližuje. Jinak efekt léků propadává a postupně skomírá,“ dodává v pořadu Hovory.
„Až pokud se na člověka podíváme celostně jako na bytost, dostavuje se dobře i efekt medikace,“ přidává.
„Pro mě osobně je tato možnost komplexnějšího pohledu na člověka naprosto nezbytná k tomu, abych k lidem mohla přistupovat v souladu sama se sebou.“
Čtěte také
Také proto po letech strávených prací v nemocnicích i léčebnách prošla sebezkušenostním psychoterapeutickým výcvikem.
„V tomto výcviku nahlížíme na vlastní příběh, kterému musíme porozumět – vlastním slabinám i silným stránkám. Jen tak pak máme nadhled. A když pracuji s pacientem, vím, na co si dát pozor, abych mu do toho nemotala vlastní přehnané emoce nebo komplexy,“ popisuje.
„V běžné psychiatrické praxi na to ale není čas, často ani dovednost samotných lékařů. Taková je alespoň má zkušenost. Samozřejmě – mnoho kolegů psychiatrů pracuje jinak a komplexně.“
Čtěte také
Na osobnostní rozvoj, případně psychoterapii, podle psychiatričky není v ambulanci čas.
„Protože situace je taková, jaká je. Je tady velký zájem o naše služby, máme nabité ordinace a kapacita nejen časová ale i energetická samotného lékaře je omezená. Co ale i psychiatr udělat může, je pacienty motivovat,“ myslí si.
Jen tak se může podařit propojit souvislosti o jejich duševním zdraví například s tím, jakou osobností vůbec jsou.
Víc se dozvíte v audiozáznamu pořadu Hovory Tatiany Čabákové.
Související
-
Dětský psychiatr musí být i trochu detektiv. Léčba může být velmi úspěšná, říká primář psychiatrie
Covidová doba přinesla více obtíží nejen dospělým, ale i dětem. Častěji se potýkají se sebepoškozováním, poruchami příjmu potravy, sebevražednými myšlenkami i pokusy.
-
Jiří Pasz: Česká psychiatrie spočívá v izolaci lidí s problémy. Měli bychom přidat na komunitní péči
Zajímá mě, kde lidi berou sílu a naději potýkat se s problémy, říká spoluautor knížky Normální šílenství Jiří Pasz. Dá se trénovat štěstí?
-
Co dělají v mozku antidepresiva, jejich pro a proti. Moderní léčebné trendy v oblasti psychiatrie
Antidepresiva působí na patologicky pokleslou depresivní náladu a na další příznaky depresivního syndromu - strach, fobii, poruchy spánku a chuti k jídlu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.