Oddělení v dezolátním stavu a nedostatek personálu, popisuje alarmující stav dětské psychiatrie u nás primář Havelka
Dětská psychiatrická péče je v krizi, někteří mluví o kolapsu. Chybí personál, lůžka i peníze. Poradce ministra zdravotnictví Tomáš Kašpárek vysvětluje, že stávající stav je dědictvím mnoha let a rychlé změny, byť se na nich pracuje, nejsou reálné. Peníze jsou důležité, ale klíčový je personál, zdůrazňuje primář a dětský psychiatr Tomáš Havelka.
„Ceníme si komunikace s rezortem zdravotnictví, protože dlouhodobá stigmatizace a nezájem o dětskou psychiatrii byl velký problém. Plánovaná opatření jsou ale absolutně nedostatečná,“ uvádí v Pro a proti primář dětské psychiatrické nemocnice v Havlíčkově Brodě, předseda Asociace dětské a dorostové psychiatrie Tomáš Havelka.
Čtěte také
Poradce ministra zdravotnictví, místopředseda Národní rady pro duševní zdraví a přednosta Psychiatrické kliniky Lékařské fakulty Masarykovy univerzity a Fakultní nemocnice Brno Tomáš Kašpárek uznává, že problém v oboru vznikal mnoho let. „Zdědili jsme systém, ve kterém jsou rychlé změny nereálné.“
„Hlavní problém je nedostatek psychiatrů, psychologů a sester, to nejde vyřešit hned. Proto připravujeme posílení kompetencí jiných segmentů systému, které se mohou také o děti starat. Plánujeme zvýšení kapacity školících míst, podporu měkkých aktivit pro lékařský personál nebo schválení programu pro lékařskou psychoterapii,“ dodává Kašpárek.
Když psychiatrické nemocnice zůstávají v segmentu následné péče, tak nemají dostatek peněz na potřebný personál.
Tomáš Kašpárek
Zmíněné kroky Havelka vítá. „Pokud se podaří, tak určitě pomohou, ale je tu spousta dalších kroků, na které upozorňujeme a nic se neděje. Například ambulance jsou hrazeny až 2,5krát méně než ostatní. Stačí, aby dětští ambulanti byli zaplaceni stejně jako dospělí psychiatři.“
Následná vs. akutní péče
„Hodnota bodu v dětské ambulantní psychiatrii je vyšší než v dospělé,“ tvrdí Kašpárek. „Jestli jsou ale úhrady v celku nižší, je třeba udělat analýzu, čím to je. Zprávy od zdravotních pojišťoven uvádějí, že kolegové v dětských ambulancích nevyužívají veškeré možnosti vykazování, ale to musíme na datech ověřit.“
Pokud má lékař pravidelně mluvit s pacientem, tak nemůže mít v péči 15 až 30 dětí, ale třeba pět až osm.
Tomáš Havelka
„Rozdíl je ten, že dítěti i rodině je třeba věnovat v ambulanci mnohem víc času,“ vysvětluje primář.
Čtěte také
„Často i několikanásobně, ale hodnota bodu je vyšší asi o 20 procent. Problém je také s hospitalizovanými dětmi na propustce, kdy nemocnice nedostává téměř nic za to, že dítě je hospitalizované, i když na toto lůžko nemůže přijmout jiného pacienta a náklady jsou skoro stejné, jako by tam dítě leželo.“
„Následná péče je hrazena jinak než akutní,“ uznává také poradce. Je naceněna na mnohem vyšší personální standard než následná. „Takže když psychiatrické nemocnice zůstávají v segmentu následné péče, tak nemají dostatek peněz na potřebný personál. Na analýzách se pracuje a toto je pro nás priorita, ale také to nejde udělat ze den na den.“
Klíčový je personál
„Peníze hrají vekou roli, ale klíčový je personál,“ připomíná Havelka. „Pokud má lékař pravidelně mluvit s pacientem, tak nemůže mít v péči 15 až 30 dětí, ale třeba pět až osm. Terapie by měly být během hospitalizace co nejintenzivnější a na ně prostě potřebujete personál.“
Čtěte také
„Obor dětské psychiatrie byl dlouhodobě nepodporovaný, poškodily ho zmatky ve vzdělávání a co teď sklízíme, nemá jednoduché řešení. Proto je prioritou ministerstva dostat do systému znovu tolik odborného personálu, aby měl dostatek času poskytovat kvalitní péči. Také mluvíme o rezidenčním programu, zvýšení kapacity školících míst a tak dále,“ shrnuje plány ministerstva zdravotnictví Tomáš Kašpárek.
Primář žádá dotace na zaplnění nemocnic personálem. „Máme dokonce jedno krásně zrekonstruované oddělení dětské psychiatrie, ale to nemůže přijmout plný počet dětí, protože nemá dost personálu. Některá oddělení jsou ale v dezolátním stavu, to ve zbytku pediatrických oborů nemá obdoby,“ zdůrazňuje akutní potřebu řešit problémy dětské psychiatrie Tomáš Havelka.
Poslechněte si celou diskusi v audiozáznamu. Moderuje Karolína Koubová.
Související
-
Psychiatrický systém už se 30 let významněji nerozvíjí, říká psychiatr Hollý. Co je potřeba změnit?
Psychiatr Martin Hollý přišel do České republiky v roce 1996. Jak v té době vypadala Psychiatrická nemocnice Bohnice? A proč se rozhodl opustit ředitelskou pozici?
-
ADHD je kamarád s úzkostí. To pak není veselé dětství, říká dětský psychiatr Kouřil
Attention deficit hyperactivity disorder, zkráceně ADHD, je neurovývojová porucha pozornosti s hyperaktivitou, často také impulzivitou. Jak se dá ADHD řešit?
-
Psychiatr: Dospívající ztratili během covidu důvěru v budoucnost. Potřebují čas, ne tlak na výsledky
Mladá generace mnohem častěji než dříve prožívá akutní psychické potíže. „Zaděláváme si na velký problém. Nejvíc se to projevuje u dospívajících,“ varuje psychiatr Pöthe.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.