Detektivka stará 45 000 let

18. září 2013

Před 45 000 lety v jedné kavkazské jeskyni někdo jedl lososy. Byl to neandrtálec, nebo jeskyní šelma?

Odpověď má větší význam, než by se mohlo zdát. Stále si nejsme jisti, proč přibližně před 40 000 lety nahradili evropské neandrtálce anatomicky moderní lidé, kteří přišli z Afriky. Jedna z teorií, které se snaží vysvětlit vyhynutí neandrtálců, je ta, že byli poněkud omezení co se týče zdrojů potravy. Živili se téměř výhradně masem velkých býložravých zvířat – bizonů, koní a mamutů. Moderní lidé byli flexibilnější a využívali i jiné zdroje včetně ryb. A právě to mohlo být v jejich soupeření s evropskými starousedlíky neandrtálci velkou výhodou.

Otázkou však je, zda je zmíněná potravní teorie správná. Nálezy z jeskyní na Gibraltaru naznačují, že zdejší neandrtálci jedli nejen ryby, ale i různé plody moře. Diskutovalo se také o kavkazské jeskyni Kudaro 3, kterou obývali archaičtí lidé, s největší pravděpodobností neandrtálci. Ve vrstvách starých 42 000 až 48 000 let tu byly objeveny kosti velkých lososů, kteří migrují z moře do sladkých vod, kde se rozmnožují. Možná je snědli neandrtálci, ale v jeskyni se našly i pozůstatky asijských jeskynních medvědů (Ursus kudarensis) a jeskynních lvů (Panthera spelaea), kteří si také na rybách mohli pochutnávat.

Mapka s vyznačením jeskyně Kudaro 3 na Kavkaze

Vyřešit záhadu, kdo snědl lososa, nyní pomohla izotopová analýza kolagenu z kostí, která dokáže určit zdroje potravy. Výsledky prokázaly, že lososi nebyli součástí jídelníčku medvědů, kteří byli stejně jako evropští jeskynní medvědi vegetariáni, ani lvů, kteří lovili býložravá zvířata z pouští. Zbývají tedy neandrtálci. Podle vědců studie přinesla nepřímý důkaz o tom, že i naši „bratranci“ nepohrdli rybou, kterou měli na dosah.

Zdroj: Quaternary International, ScienceDaily

autor: Tvůrčí skupina popularizace vědy
Spustit audio