COVID-19 se dostal už i do indiánských komunit Jižní Ameriky. Je to vážné, varují úřady

1. duben 2020

Brazílie už ohlásila několik podezření a nový koronavirus se tam minulý týden potvrdil u lékaře, který pracuje s největším amazonským kmenem. A teď se potvrdily první případy v domorodé komunitě v Kolumbii. Úřady se obávají, že pro indiány by COVID-19 mohl představovat zvlášť velké nebezpečí.

Lékaři nákazu potvrdili u dvou členů etnické skupiny jukpů a u domorodých skupin prověřují hned několik dalších podezření na nové onemocnění. Oznámila to Kolumbijská organizace pro původní obyvatele.

Národní park Serranía de Chiribiquete v Kolumbii

Jukpové žijí ve velké chudobě v amatérsky postavených přístřešcích a ve stanech u města Cúcuta na severu Kolumbie u hranic s Venezuelou. Město bylo jedním z hlavním míst, kam přicházeli uprchlíci z Venezuely. Ti prchali kvůli ekonomickým a politickým problémům své země.

Kolumbie sice kvůli pandemii uzavřela hranice se všemi sousedními státy, ale jak upozorňuje agentura Reuters, hranice je možné překročit bez toho, aby si toho někdo vůbec všiml. Jukpové přitom žijí na obou stranách.

Indiáni nemají imunitu

Proč je pro ně nákaza tak nebezpečná? Členové těchto komunit mají podle zdravotnických expertů slabou imunitu proti nemocem, které jsou ve většinové populaci běžné. Jejich imunita je často oslabená podvýživou a dalšími chorobami jako hepatitidou typu B, cukrovkou nebo tuberkulózou. Nový koronavirus by se tak mezi domorodci mohl šířit velmi rychle. Kolumbijská organizace pro původní obyvatele je proto velmi ostražitá.

Čtěte také

Původních obyvatel žijí v Kolumbii zhruba 2 miliony, a to po celém území od hor na severu země až po Amazonský prales na jihu. Podle úřadů je nejvíc ohrožených 56 tisíc domorodých rodin, které žijí v blízkosti měst. Některé skupiny mají pouhých několik desítek členů. Epidemie koronaviru by je tak mohla úplně zdecimovat.

Domorodí vůdci ale už před časem doporučili komunitám původních obyvatel, aby se uzavřely před okolím a přijaly další opatření. Jen pětina z nich ale má dost jídla na to, aby se mohla zcela odříznout od světa.

Brazílie i Ekvádor 

V Jižní Americe se nemoc dostala už do všech tamních zemí. Nejvíc případů (skoro 6 tisíc) zaznamenala Brazílie, nejméně (10) Surinam. V karanténě je kvůli šíření koronaviru třeba největší město Ekvádoru Guayaquil. Tam nestíhají úřady svážet mrtvé, tedy nejen ty, kteří zemřeli kvůli COVIDU-19. Příbuzní tak musí uchovávat těla svých blízkých doma někdy i několik dní. Kvůli karanténě a zákazu vycházení je nemůžou odvézt svépomocí.

Čtěte také

Zavádění karantén v Latinské Americe ohrožuje obživu i třeba pomocníky v domácnostech bohatých lidí. Podle chilských odborů jsou často postaveni před volbu žít u svého zaměstnavatele, ale bez své rodiny, nebo přijít o práci.

V Brazílii pak smrt 63leté hospodyně, která se nejspíš nakazila od svého zaměstnavatele po jeho návratu z Itálie, vyvolala debatu o nerovnostech mezi jednotlivými skupinami obyvatel.

Víc si poslechněte v audiozáznamu.

autoři: Ondřej Klapal , Martina Mašková , lup
Spustit audio

Související