Co psali John Lennon nebo Leonardo da Vinci? Michael Bird: Dopisy umělců

10. prosinec 2024

Osobní dopisy jsou fenomén, který pomalu odchází z naší reality. O co přicházíme, když všeobecně opouštíme písemnou korespondenci a využíváme téměř výhradně elektronické komunikace? Britský spisovatel a historik umění Michael Bird shromáždil stovku úryvků z dopisů slavných umělců do knihy, aby mimo jiné připomněl právě kouzlo rukou psaného textu. A také poodhalil mnohé ze soukromí některých výjimečných osobností. Pořad vysíláme v repríze.

Psané dopisy, to je divadelní představení na papíře, průnik jazyka a umění, které nejen informuje, ale přímo zobrazuje vnitřní rozpoložení pisatele, jeho vztah k adresátovi i k jazyku. Někdy jsou i otiskem počasí a situace, třeba když v okamžiku vzniku dopisu mrholilo a inkoust je rozpitý, nebo když se večeřelo a papír je promaštěný.

Čtěte také

Dopisy, jak se píše v úvodu Birdovy knihy, svědčí o odloučení i vzdálenosti mezi pisateli. A kolik neznámého vytěží z analýzy rukopisu grafologové!

Kniha se vždy skládá ze tří věcí: faksimile dopisu, průvodního komentáře odhalujícího okolnosti, za kterých dopis vznikl, a překlad úryvku z dopisu. To nejdůležitější je přitom faksimile.

Výtvarníci totiž své listy často zdobí kresbami a ornamenty, nebo písmo kreativně rozmisťují po papíře. Neméně zajímavé jsou odstavce dokreslující situaci, o níž dopis svědčí. Ctát je často jen doplňkem toho všeho, někdy překvapivě banálním.

Setkáme se zde s listy milostnými, přátelskými či obchodními a prosebnými, přičemž často se v jediném dopise prolíná i několik z těchto tematických zaměření.

A kdo byli pisatelé nebo adresáti dopisů, které v knize najdeme? I když jde předně o výtvarné umělce, spektrum historických období, národností i místa původu je skutečně pestré.

Čtěte také

Nechybí například Yoko Ono a John Lennon, jejich tvorba byla rozhodně multiplatformní, sochař August Rodin či vpravdě renesanční umělec Leonardo da Vinci. A tohle nám například kniha nabízí z tvorby budhistického mnicha, básníka a malíře Ču-Ta:

„Pane Lu-cchune, nemohl jsem Ti osobně poděkovat za tvou laskavost. Tuhle jsem v silném větru nastydl a nemohl močit ani kálet. Do včerejší noci se mi podařilo vyloučit jen pár kapek a špatně jsem spal. Můj život visí na vlásku. Mohl bys mi sehnat nějaké léky, které mají ověřený účinek? I s mnoha neduhy se já, Horal osmi výšin, klaním šestého dne osmého lunárního měsíce.“

Dlužno podotknout, že list zabývající se mnichovou peristaltikou je napsán kaligraficky na rýžovém papíře tradiční a obdivovanou metodou suchého štětce.

I když je kniha, kterou listujeme, spíše k prohlížení než ke čtení, i tak v ní lze nalézt dost zajímavých detailů, jak v pořadu Ex libris přiblížil jeho autor Lukáš Hurník.

Spustit audio

Související