Co psali John Lennon nebo Leonardo da Vinci? Michael Bird: Dopisy umělců
Osobní dopisy jsou fenomén, který pomalu odchází z naší reality. O co přicházíme, když všeobecně opouštíme písemnou korespondenci a využíváme téměř výhradně elektronické komunikace? Britský spisovatel a historik umění Michael Bird shromáždil stovku úryvků z dopisů slavných umělců do knihy, aby mimo jiné připomněl právě kouzlo rukou psaného textu. A také poodhalil mnohé ze soukromí některých výjimečných osobností. Pořad vysíláme v repríze.
Psané dopisy, to je divadelní představení na papíře, průnik jazyka a umění, které nejen informuje, ale přímo zobrazuje vnitřní rozpoložení pisatele, jeho vztah k adresátovi i k jazyku. Někdy jsou i otiskem počasí a situace, třeba když v okamžiku vzniku dopisu mrholilo a inkoust je rozpitý, nebo když se večeřelo a papír je promaštěný.
Čtěte také
Dopisy, jak se píše v úvodu Birdovy knihy, svědčí o odloučení i vzdálenosti mezi pisateli. A kolik neznámého vytěží z analýzy rukopisu grafologové!
Kniha se vždy skládá ze tří věcí: faksimile dopisu, průvodního komentáře odhalujícího okolnosti, za kterých dopis vznikl, a překlad úryvku z dopisu. To nejdůležitější je přitom faksimile.
Výtvarníci totiž své listy často zdobí kresbami a ornamenty, nebo písmo kreativně rozmisťují po papíře. Neméně zajímavé jsou odstavce dokreslující situaci, o níž dopis svědčí. Ctát je často jen doplňkem toho všeho, někdy překvapivě banálním.
Setkáme se zde s listy milostnými, přátelskými či obchodními a prosebnými, přičemž často se v jediném dopise prolíná i několik z těchto tematických zaměření.
A kdo byli pisatelé nebo adresáti dopisů, které v knize najdeme? I když jde předně o výtvarné umělce, spektrum historických období, národností i místa původu je skutečně pestré.
Čtěte také
Nechybí například Yoko Ono a John Lennon, jejich tvorba byla rozhodně multiplatformní, sochař August Rodin či vpravdě renesanční umělec Leonardo da Vinci. A tohle nám například kniha nabízí z tvorby budhistického mnicha, básníka a malíře Ču-Ta:
„Pane Lu-cchune, nemohl jsem Ti osobně poděkovat za tvou laskavost. Tuhle jsem v silném větru nastydl a nemohl močit ani kálet. Do včerejší noci se mi podařilo vyloučit jen pár kapek a špatně jsem spal. Můj život visí na vlásku. Mohl bys mi sehnat nějaké léky, které mají ověřený účinek? I s mnoha neduhy se já, Horal osmi výšin, klaním šestého dne osmého lunárního měsíce.“
Dlužno podotknout, že list zabývající se mnichovou peristaltikou je napsán kaligraficky na rýžovém papíře tradiční a obdivovanou metodou suchého štětce.
I když je kniha, kterou listujeme, spíše k prohlížení než ke čtení, i tak v ní lze nalézt dost zajímavých detailů, jak v pořadu Ex libris přiblížil jeho autor Lukáš Hurník.
Související
-
Profesor filozofie Palouš zachránil disidenty. Při výslechu Státní bezpečnosti snědl tajný dopis
V roce 1983 se stal mluvčím Charty 77 šedesátiletý topič a invalidní důchodce, profesor filozofie Radim Palouš. Státní bezpečnost ho od té chvíle nepřetržitě sledovala.
-
Továrník Pála za vypálením Lidic rozhodně nestál. Jen na stole našel dopis, připomíná historik
Jaroslav Jan Pála, továrník ze Slaného, byl nespravedlivě nařčen z viny na vypálení obce Lidice. Jeho osud připomene další díl cyklu Jak to bylo doopravdy.
-
V zatčení Slánského hrál roli dopis, který přinesl agent Nevečeřal. Zřejmě šlo o akci tajných služeb
Zatčení Rudolfa Slánského v listopadu 1951 výrazně urychlil i záhadný dopis, adresovaný takzvanému Velkému metaři. Dodnes není jasné, za jakých okolností dopis vznikl.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.