Jiří Pasz hledá dobro uprostřed bídy, války a chaosu. Napsal knihu reportáží o odvaze pomáhat
Expert na mezinárodní rozvoj a novinář Jiří Pasz ve své reportážní knize Páchat dobro předkládá příběhy lidí z nejchudších částí světa, kteří se nevzdávají a statečně čelí bídě, válce nebo terorismu. Autor nepopisuje mechanismy, jak funguje zlo, ale přináší inspirativní příběhy lidí, kteří se i v nesmírně těžkých podmínkách snaží pomáhat.
Lidé ve vyspělém světě mají tendenci věřit ve svobodnou vůli a možnost volby. Tahle víra mnoha lidem ve zhroucených státech a uprostřed zmaru chybí, všímá si Pasz. Kniha Páchat dobro s podtitulem Příběhy lidí, kteří se nevzdávají, přesto není o brutalitě a utrpení, ale o lidskosti uprostřed zmaru.
Čtěte také
Čtenáře bere autor v osmi kapitolách, nazvaných například Život je rozhodnutí, Život je odvaha nebo Život je příběh, na krutá místa.
Potkává divadelníky ve Vietnamu, kteří se skrze tvorbu představení snaží vyrovnávat se svými traumaty ze znásilnění. Nahlédne do kambodžských textilních továren, kam se dostávají oběti obchodu s lidmi. Pozná Davida, který provozuje školu pro bývalé dětské vojáky a jejich oběti v Ugandě. Nebo se setká s řádovými sestrami, které pomáhají v těžce zkoušeném Haiti, karibské zemi, která je považována za zhroucený stát.
Na takových místech je často jenom na místních, aby si sami hledali funkční společenské mechanismy v místech obklopených chaosem.
Předat inspiraci dál
Pasz přináší ve své reportážní knize svědectví, v jak neskutečně těžkých podmínkách jsou lidé v některých částech světa nuceni žít. Ale také ukazuje, jak málo může někdy stačit k výraznému zlepšení jejich situace.
Čtěte také
Všechny reportáže o odvaze pomáhat spojuje hledání dobra uprostřed lidského utrpení. Autor seznamuje čtenáře s humanitárními a rozvojovými projekty na několika kontinentech, vede rozhovory s oběťmi válek, chudoby a násilí. A události zachycuje také pomocí fotografií.
Obklopen utrpením si sám klade otázky, co je ještě etické, aby jeho fotoaparát zachytil, kde jsou hranice. Někdy si musí opakovat svoji mantru „je to pro dobrou věc“, aby vůbec mohl v práci pokračovat.
Jiří Pasz přiznává, že i pro něj samotného bylo velmi těžké udržet si od některých příběhů odstup a neustále se musel snažit posilovat si vědomí toho, že všem pomoci nemůže. Že jeho úkolem není zlo světa vyřešit, ale jen příběhy o hledání dobra zaznamenat a předat jako inspiraci dál.
Jak se mu to podařilo, se dočtete v knize Páchat dobro, nebo si poslechněte pořad Ex libris, který připravila Tamara Kocourková.
Související
-
Američtí studenti proti Izraeli. Vadí jim válka a disproporční utrpení Palestinců, uvádí novinářka
„Důsledky, které protesty pro americkou společnost budou mít, budou trvat dlouho poté, co se vyklidí poslední stan z areálu Kolumbijské univerzity,“ upozorňuje Ciglerová.
-
Šír: Válka je mír? Ti, co to říkají, používají orwellovský slovník. Snad je to jen jejich nevědomost
Válka na Ukrajině rozhodně nekončí, nikdo nemá právo tlačit Ukrajince k příměří, navíc Rusové mají daleko děsivější cíle, tvrdí politolog Jan Šír.
-
Odnes můj žal. Válka na Ukrajině očima žen
„Válka je zasáhla zcela nepřipravené. I když tušily, že by se něco takového mohlo stát, realita je mimo lidské chápání.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.