Jak žila elita meziválečného Československa? První republika pod drobnohledem Václava Tilleho

24. prosinec 2024

Dvousvazkové deníkové zápisky Václava Tilleho, profesora Filozofické fakulty Univerzity Karlovy z let 1927–1937, představují pozoruhodný a cenný historický pramen. Popisují nejen každodennost dobového vědce, ale trefně a neotřele glosují život tehdejší intelektuální a kulturní elity.

Je to popravdě netradiční čtení. Vždyť přední český vědec, znalec francouzské literatury, zakladatel věd o divadle a plodný kulturní publicista Václav Tille (1867–1937) si zapisoval nejen to, co bychom od něj jako od přísného pana profesora očekávali, ale i mnoho poznámek o běžných věcech.

Čtěte také

Zapisoval si, koho jak vnímal, kdo na něj udělal jaký dojem a co zajímavého byť jen zaslechl. Dále množství svých pocitů a aforismů.

A právě těchto zápisků, které bychom u uznávaného a přísného pána čekali nejméně, je nejvíc! Navíc v nich často překvapuje svým pohledem na známé osobnosti. A často přímým hodnocením všeho a všech.

Díky jeho deníkům se nám tak nabízí vhled na neuvěřitelný kaleidoskop dávno zmizelého světa prvorepublikové kulturní i politické elity.

Můžeme se tak dozvědět, jak hodnotil Tomáš Garrigue Masaryk dílo Aloise Jiráska, nebo jaký zážitek měl divák z tanec Josephine Bakerové.

Autor pohádek i milovník koček

Nejen to, jak zainteresovaná osobnost v tehdejší české kultuře Tille byl, popsal v Literárních novinách k jeho sedmdesátinám spisovatel Emil Vachek:

Čtěte také

„Jeho styky, jazykové znalosti, sčetlost v staré literatuře, dokonalé znalosti nové literatury, rychlá a přesná orientace v světovém povětří a k tomu dokonalá pružnost, neúnavnost v chápání vývoje literárního, organizačního i právního, upozorňoval na lidi, přicházel, kdykoli se zatelefonovalo…“

Tille byl totiž nejen vědec, ale i publicista, esejista, autor pohádkových knih pro děti (pod pseudonymem Václav Říha), milovník vysokohorské turistiky, koček, byl bystrý pozorovatel a glosátor všeho, co viděl kolem sebe.   

Obsáhlé dvousvazkové deníkové zápisky z let 1927–1937 vydalo v roce 2024 Nakladatelství Lidové noviny ve spolupráci s Masarykovým ústavem a Archivem Akademie věd. Edičně je připravil Lukáš Holeček.

Pro pořad Ex libris knihu pročetl Ivan Malý.

autor: Ivan Malý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.