Jak žila elita meziválečného Československa? První republika pod drobnohledem Václava Tilleho
Dvousvazkové deníkové zápisky Václava Tilleho, profesora Filozofické fakulty Univerzity Karlovy z let 1927–1937, představují pozoruhodný a cenný historický pramen. Popisují nejen každodennost dobového vědce, ale trefně a neotřele glosují život tehdejší intelektuální a kulturní elity.
Je to popravdě netradiční čtení. Vždyť přední český vědec, znalec francouzské literatury, zakladatel věd o divadle a plodný kulturní publicista Václav Tille (1867–1937) si zapisoval nejen to, co bychom od něj jako od přísného pana profesora očekávali, ale i mnoho poznámek o běžných věcech.
Čtěte také
Zapisoval si, koho jak vnímal, kdo na něj udělal jaký dojem a co zajímavého byť jen zaslechl. Dále množství svých pocitů a aforismů.
A právě těchto zápisků, které bychom u uznávaného a přísného pána čekali nejméně, je nejvíc! Navíc v nich často překvapuje svým pohledem na známé osobnosti. A často přímým hodnocením všeho a všech.
Díky jeho deníkům se nám tak nabízí vhled na neuvěřitelný kaleidoskop dávno zmizelého světa prvorepublikové kulturní i politické elity.
Můžeme se tak dozvědět, jak hodnotil Tomáš Garrigue Masaryk dílo Aloise Jiráska, nebo jaký zážitek měl divák z tanec Josephine Bakerové.
Autor pohádek i milovník koček
Nejen to, jak zainteresovaná osobnost v tehdejší české kultuře Tille byl, popsal v Literárních novinách k jeho sedmdesátinám spisovatel Emil Vachek:
Čtěte také
„Jeho styky, jazykové znalosti, sčetlost v staré literatuře, dokonalé znalosti nové literatury, rychlá a přesná orientace v světovém povětří a k tomu dokonalá pružnost, neúnavnost v chápání vývoje literárního, organizačního i právního, upozorňoval na lidi, přicházel, kdykoli se zatelefonovalo…“
Tille byl totiž nejen vědec, ale i publicista, esejista, autor pohádkových knih pro děti (pod pseudonymem Václav Říha), milovník vysokohorské turistiky, koček, byl bystrý pozorovatel a glosátor všeho, co viděl kolem sebe.
Obsáhlé dvousvazkové deníkové zápisky z let 1927–1937 vydalo v roce 2024 Nakladatelství Lidové noviny ve spolupráci s Masarykovým ústavem a Archivem Akademie věd. Edičně je připravil Lukáš Holeček.
Pro pořad Ex libris knihu pročetl Ivan Malý.
Související
-
Asociální první republika? Uzákonila osmihodinovou pracovní dobu, podporovala sociální bydlení
První republika trvala dvacet let. Více než padesát let pak trvalo období, kdy byla nejen zpochybňována, ale také odsuzována... Jak to bylo doopravdy?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.