Jaké plány měl s eurozónou a jak chtěl řešit řeckou krizi? Německý ministr Schäuble vzpomíná na život v politice
Vedle Angely Merkelové bychom asi jen těžko v zemích Evropské unie hledali politika, který se v poslední době v nejvyšších patrech moci pohyboval tak dlouho a zanechal tam tak výraznou stopu jako Wolfgang Schäuble. Letos v Německu vyšly jeho paměti, které se českého překladu zatím nedočkaly. Jejich název je možné přeložit jako Vzpomínky. Můj život v politice.
Na kancléřský úřad Schäuble nikdy nedosáhl, ale byl ministrem vnitra a především ministrem financí za konzervativní stranu CDU. V těchto funkcích zažil řadu mimořádně dramatických období.
Vzhledem k velikosti a váze Německa v Evropě to byl často právě on, na kom, vedle několika dalších, stála klíčová rozhodnutí.
Ve svých memoárech, které v Německu vyšly v roce 2024, Schäuble vzpomíná třeba na mimořádně dramatická jednání, během kterých v roce 2015 požadoval odchod Řecka z eurozóny. A pro tuto myšlenku se mu podařilo získat podporu většiny ministrů financí států s eurem.
Čtěte také
„Kvůli svým pochybnostem jsem začal promýšlet alternativní scénáře. Už v roce 2010 jsem možnost, že by některý člen z eurozóny vystoupil, zcela nevylučoval jakožto úplně poslední možnost během řetězce vyjednávání – tehdy ve shodě s kancléřkou,“ píše ve vzpomínkách, jejichž vydání se nedočkal.
„Na ministerstvu jsme diskutovali o tom, jestli země s tak nízkou konkurenceschopností jako Řecko vůbec může zvládnout v eurozóně zůstat. Co kdyby země načas z eura odešla, aby mohla svou novou měnu oslabit, a tím se stát konkurenceschopnější? Nebyl by hrůzný konec lepší než hrůza bez konce, protože jednorázový šok je zvládnutelnější než roky trvající úsporné programy?“
Lídři zemí Evropské unie v čele s Angelou Merkelovou se ale nakonec rozhodli krizi vyřešit jinak. Za jakých okolností k tomu došlo a jaké další velké plány Schäuble s eurozónou měl, na to vzpomíná v knize, kterou stačil dopsat těsně před svou smrtí na konci roku 2023.
Poslechněte si více v audiu.
Související
-
Merkelová přivedla Německo do krize, myslí si Vondra. „Byla to pozitivní postava,“ nesouhlasí Špidla
Angela Merkelová ve svých memoárech odůvodňuje některé své politické kroky. Kde možná chybovala? Diskutují europoslanec Alexandr Vondra (ODS) a Vladimír Špidla (SOCDEM).
-
Scholz chtěl být jako Merkelová, místo toho Němci zažívají nestabilitu a stagnaci, hodnotí zpravodaj
„Za Merkelové se ekonomice dařilo a Němcům se vedlo dobře. Frustrace a nespokojenost s Scholzovou vládou narůstala, až jeho smírčí role nestačila,“ srovnává zpravodaj.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka