Společnost za veselejší současnost: Občanská iniciativa, která bojovala happeningem proti komunistické totalitě
Je možné svrhnout totalitu humorem? To možná leckoho napadne při čtení knihy Happeningem proti totalitě s podtitulem Společnost za veselejší současnost v roce 1989. Jejím autorem je český historik Petr Blažek. Publikace je věnovaná této nezávislé iniciativě, jejíž pouliční happeningy patří mezi nejznámější veřejné opoziční projevy v posledním roce komunistického režimu v Československu. Pro pořad Ex libris se do ní začetl Pavel Hlavatý.
Kniha zasazuje činnost Společnosti za veselejší současnost (SVS) do uměleckého, historického i geopolitického kontextu, proto monografie obsahuje také kapitolu věnovanou fenoménu happeningu, i výčet – případně i popis – našich domácích předchůdců, souputníků a pokračovatelů tohoto uměleckého vyjádření.
Čtěte také
Obsáhlé pasáže jsou věnovány polské Pomerančové alternativě, která ve svých aktivitách v osmdesátých letech minulého století v sovětském bloku nejvýrazněji prolnula umění a politiku.
Monografie Happeningem proti totalitě se obsáhle věnuje nejznámější činnosti SVS – běhům třídou Politických vězňů za osvobození politických vězňů pod heslem: „Dnes běžíme my za vás, zítra poběžíte vy za nás“. Tato akce probíhala každodenně od 1. května 1989 – SVS byla založena jen několik hodin před prvním během – až do závěru roku 1989.
Maketa modré velryby a plavba na lodičkách
Zdokumentovány jsou ovšem i jiné akce SVS – vypuštění makety modré velryby na Vltavu, plavba aktivistů na vypůjčených lodičkách (rovněž na Vltavě), kde z velkých písmen sestavovali různá hesla, zásah „Veselé bezpečnosti“ proti pokojnému korzu občanů a řada dalších.
Kniha obsahuje velké množství dokumentačního materiálu – dobové fotografie, texty i svědectví, plakáty apod., to vše doplněno vzpomínkami účastníků a zasvěceným historickým komentářem.
Petr Blažek
Působí v Ústavu pro studium totalitních režimů a v Muzeu paměti XX. století. Je autorem či spoluautorem řady odborných historických prací, například: Živé pochodně v sovětském bloku: Politicky motivované případy sebeupálení v letech 1966–1989, Lennonova zeď v Praze s Filipem Pospíšilem a Romanem Laubem a Duchovní střed Evropy: Dějiny Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí 1650–2020 s Vojtěchem Pokorným. Různým fenoménům i osobnostem normalizační doby se v řadě monografií i kratších studií věnuje dlouhodobě.
Poslechněte si celý pořad v audiozáznamu. Připravil Pavel Hlavatý.
Související
-
Do ÚSTRu nepřicházejí zkušení odborníci, kteří by vytvářeli debatu, soudí historik Blažek
Historik a šéf Odborové organizace vědeckých pracovníků Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) bádal v materiálech StB už jako student. Pak pomáhal ÚSTR zakládat.
-
Palach chtěl vyburcovat veřejnost, inspirovali ho vietnamští buddhisté, říká historik Blažek
„Buddhisté říkali, že chtějí pohnout srdci svých nepřátel. To psali ty první živé pochodně. Myslím, že Palach měl podobné myšlení,“ domnívá se Petr Blažek.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.