Když potkal Havel dalajlamu. Kolektiv autorů vydal knihu o výjimečném přátelství i čínském vlivu

12. listopad 2024

Došlo k tomu téměř před pětatřiceti lety, těsně po převratu v listopadu 1989. Václav Havel ve svém novoročním projevu jako čerstvě zvolený prezident oznamuje národu, že by rád do Československa v nadcházejících měsících pozval papeže Jana Pavla II. a také tibetského vůdce dalajlamu. Nejen o vztahu těchto dvou osobností je kniha Dalajlama a Havel. Česko-tibetské vztahy na pozadí výjimečného přátelství.

Tibetský vůdce do Prahy přijel hned začátkem února 1990. Zorganizování vůbec prvního setkání Havla a dalajlamy, ale následně i příjezd papeže v dubnu téhož roku, bylo pro tehdejší i dnešní dobu neuvěřitelně rychlé. 

Čtěte také

„Na československé straně nebyl žádný diplomatický protokol, vše se chystalo za pochodu a  v určitém zmatku. Neexistoval internet, komunikace tak probíhala především telefonicky či faxem,“ stojí v knize o vztahu dalajlamy a Havla.

Vyšla v nakladatelství Vyšehrad v roce 2023 a napsal ji kolektiv autorů v čele s Kateřinou Jacques Bursíkovou a Kateřinou Procházkovou. 

Uklidnění národa

Při pozvání papeže, stejně jako dalajlamy, vycházel Havel z toho, že by duchovní dimenze měla hrát v politice větší úlohu. Myslel si také, že by návštěva obou osobností mohla před nadcházejícími prvními porevolučními volbami uklidnit národ.

„Oba dva uklidnění přinesli. Proto chtěl Havel meditovat s Jeho Svatostí a při setkání s papežem požádal o zpověď,“ vzpomíná jeho tehdejší osobní tajemník Saša Neuman.

Čtěte také

„Za 21 let si dalajlama s Václavem Havlem vyměnili bezpočet dopisů, v nichž si psali o svých cestách, přáli si uzdravení z nemoci, vzájemně se zvali na akce, komentovali nejrůznější události a radili se,“ píší autoři a pokračují:

„Někdy si dokonce telefonovali a Havel byl v kontaktu také s dalajlamovými spolupracovníky a opakovaně probírali kroky, které Havel učinil ve prospěch Tibeťanů.“

Jak pro Havla, tak pro dalajlamu znamenal onen únor 1990 začátek výjimečného osobního přátelství. 

Kniha ale také proniká do dějin Tibetu a mapuje historii postupného cestovatelského pronikání Čechů na jeho území. Kromě toho podrobně zachycuje i postupně sílící geopolitický vliv Číny a také jeho projevy ve světě i na naší politické scéně.

Poslechněte si celý pořad Ex libris o knize Dalajlama a Havel. Česko-tibetské vztahy na pozadí výjimečného přátelství.

autor: Martina Rasch
Spustit audio

Související