Válka je mír? Ti, co to říkají, používají orwellovský slovník. Snad je to jen jejich nevědomostí, míní politolog Šír
Válka na Ukrajině rozhodně nekončí, nikdo nemá právo tlačit Ukrajince k příměří, navíc Rusové mají daleko děsivější cíle, tvrdí politolog Jan Šír. „Je totiž potřeba řešit akutní problém, který spočívá v tom, že Rusko v rozporu s mezinárodním právem používá sílu a okupuje části některých sousedních zemí. Rusové nenapadli pouze Ukrajinu, předcházela tomu agrese proti Gruzii v roce 2008,“ vypočítává.
„Stejně tak v rozporu s mezinárodním právem drží svou armádu v Moldavsku nebo se angažovalo v rozvratu suverenity a teritoriální integrity dalších zemí v sousedství, a to včetně Ázerbájdžánu. Narážím tím na Náhorní Karabach a nejen na něj,“ doplňuje politolog z Institutu mezinárodních studií FSV UK.
Čtěte také
Podle Šíra je také třeba připomínat, že se Vladimir Putin nijak netají dalšími úmysly.
„Tím ostatně i zdůvodňuje tuto poslední, vyhlazovací fázi na Ukrajině. Viděli jsme, že tomu předcházelo ultimátum ruské diplomacie směřované nejen na Ukrajinu, ale i na jinou podobu bezpečnostního uspořádání, kde se smí a nesmí angažovat NATO.“
Putinův návrh smluv s NATO předpokládal mj. dvojí členství v Alianci. „Na jedné straně by byly členské státy před rokem 1997, na druhé ty, které přistoupily později – a ty by se směly bránit pouze ve chvíli, kdy jim k tomu dá souhlas Rusko.“
„Proto šlo i o ruský nárok na sféru vlivu, což je jeden z atributů, který Rusové schovávají pod eufemismus, podle kterého jsou supervelmocí – a ty plány mj. zahrnují i Českou republiku,“ připomíná politolog.
Čtěte také
Prohra Ukrajinců by tak podle něj neznamenala jen konec jejich národa jako takového. „Cokoli jiného než ruská porážka totiž znamená, že se jim ta agrese vyplatila. Také by to byl geografický, teritoriální posun Ruska blíže k našim hranicím. Znamenalo by to povzbuzení pro Putina, aby šel dál, protože mu to prošlo a vyplatilo se.“
„V neposledním případě: Kdyby pak na cokoli podobného přistoupilo mezinárodní společenství, byla by to akceptace rozvratu mezinárodního uspořádání založeného na pravidlech. Tím myslím zejména principy a normy mezinárodního práva.“
„Všechno to dohromady vytváří smrtící koktejl. A malý stát, jako je Česká republika, na tomto určitě nemůže nic vydělat. Bez ohledu na to, jestli máme, nebo nemáme rádi Ukrajinu.“
Válka není mír
Takže ti, kteří volají po míru a příměří, vlastně volají po tom, aby Rusko dostalo zelenou k dalším výpadům? „Je to ještě složitější,“ odpovídá Šír.
Čtěte také
„Ti, co takto volají – a úmyslně je nebudu jmenovat –, používají orwellovský slovník, že válka je mír. Protože v momentě, kdy bude jediný ruský voják na území Ukrajiny bez zákonného souhlasu ukrajinské vlády, tak tato situace definuje ozbrojený konflikt, tedy i válku.“
„Pokud někdo válku nazývá mírem, je tu velký problém s tím, jak nakládá s pojmy, jak nakládá s výrokovou logikou. A je pak otázka, proč to dělá – jestli z nevědomosti, nebo je za tím i nějaká další skrytá agenda.“
Víc si poslechněte v audiozáznamu pořadu Osobnost Plus Barbory Tachecí, vysíláme v repríze.
Související
-
Martin Fendrych: Rusové masově unášejí ukrajinské děti. Předělají je na vojáky a pošlou padnout
Na Ukrajině se dějí strašné věci. Mezi ty nejděsivější a nejodpornější patří únosy dětí, jejich deportace do Ruska, kde jsou převychovávány a dávány k adopci.
-
Rusové zaplatili Íráncům za drony tunami zlatých cihel, píše se v uniklých interních dokumentech
Únik tisíců interních e-mailů a dokumentů íránské společnosti napojené na tamní ministerstvo obrany odhalil řadu informací o úzké spolupráci Teheránu s Moskvou.
-
Ukrajinci jsou houževnatí, ale ani Rusové jen tak nepustí, co zachvátili, říká novinářka Klicperová
„Na nulové linii v Kreminském lese jsem zažila asi dosud nejhorší situaci. Byl to opravdu hluboký strach, snad až panika,“ popisuje novinářka Lenka Klicperová.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka