Martin Fendrych: Rusové masově unášejí ukrajinské děti. Předělají je na vojáky a pošlou padnout

3. březen 2024

Na Ukrajině se dějí strašné věci. Mezi ty nejděsivější a nejodpornější patří únosy dětí, jejich deportace do Ruska, kde jsou převychovávány a dávány k adopci. Rusko se tak snaží zmírnit klesající počet svých obyvatel. Podle expertů může být tento cíl pro Moskvu stejně důležitý jako anexe ukrajinského území.

Čtěte také

Když někdo podporuje Rusko a zastává se Putinovy války, měl by si představit, že jemu unesou děti, vnuky, nebo že Rusové prostě seberou ukrajinské sirotky, kterým zabili rodiče, a odvezou je na ruské území.

Únosy ukrajinských dětí organizuje stát, jde o státní program. Na procesu deportace a adopce pracuje řada ruských vládních orgánů, celé to koordinuje zmocněnkyně Kremlu pro práva dětí, ano, pro práva dětí, Marija Lvovová-Bělovová.

Přezdívá se jí „Matička Rus“ a nechává se oslovovat jako „Máša“. Je to ta žena, na kterou Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal, stejně jako na Putina, mezinárodní zatykač právě v souvislosti s únosy ukrajinských dětí z Ruskem okupovaných území.

Únosy dětí jsou v řádech několika tisíců

Zmocněnkyně české vlády pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková napsala nedávno dopis Virginii Gambaové, zvláštní zástupkyni generálního tajemníka OSN pro děti a ozbrojené konflikty.

Čtěte také

V dopise píše o Rusy unášených dětech, žádá, aby se tato děsivá zločinná praxe zastavila. Její apel podepsala také Daria Herasymčuková, což je komisařka ukrajinského prezidenta pro práva a rehabilitaci dětí a dále zástupci všech členských států Evropské unie.

Laurenčíková uvádí, že ukrajinská vláda eviduje 19 tisíc dětí, které Rusové unesli. Tato statistika ovšem zahrnuje pouze ty děti, o kterých byly vládě poskytnuty informace od příbuzných, svědků nebo místních orgánů a kde tyto údaje již procházejí ověřením. Jenomže na Ukrajině je válka, válka znamená chaos a česká vládní zmocněnkyně upozorňuje, že skutečný počet unesených dětí může být až 300 tisíc.

OSN dělá pro unesené děti málo

V dopisu Virginii Gambaové Laurenčíková a další podepsaní vyzývají OSN, ať tlačí na Ruskou federaci, aby okamžitě zastavila nezákonné praktiky násilného vysídlování dětí z ukrajinských oblastí.

Čtěte také

Dál žádají, aby byly sestaveny, poskytnuty a aktualizovány komplexní seznamy obsahující jména a místa pobytu všech dětí násilně přemístěných nebo deportovaných z Ukrajiny na dočasně okupovaná území a do Ruska. Také žádají, aby nedocházelo k žádným změnám v osobním postavení ukrajinských dětí, aby nebyla měněna jejich národnost.

Dále aby bylo umožněno sloučení rodin, tedy dětí a jejich rodinných příslušníků, kteří žijí v těch oblastech Ukrajiny, které jsou dočasně pod kontrolou Ruské federace. 

Martin Fendrych

Apel Kláry Laurenčíkové, Darii Herasymčukové a zástupců evropských zemí je důležitý, protože OSN pro unesené děti dělá málo, pokud vůbec něco. Jedna hrůzná představa je, že se to vůbec děje, že Rusko unáší děti. Jiná hrůzná představa pramení z toho, že ty děti v Rusku předělají na vojáky, které pak pošlou na frontu bojovat proti Ukrajině, do „mlýnku na maso“, kde je nechají padnout nebo zmrzačit.

Autor je komentátor Aktuálně.cz

Spustit audio