Člověk, jenž o lidských životech uvažuje jako handlíř, nemůže stát v krizi v čele země, říká filozof
„Covid je ostrý reflektor, který nasvítil mnohé nedostatky a slabiny naší demokracie, kterými tato už dlouhá léta trpí,“ hodnotí rok 2020 v Pro a proti filozof Václav Němec z Univerzity Karlovy. Filozof a sociolog Václav Bělohradský z univerzity v italském Terstu kritizuje nedostatečné mravní zakotvení politiků.
Podle Němce pandemie odhalila naši neschopnost podřizovat se pravidlům, neschopnost politiky založené na marketingu a populismu řešit reálné problémy. „Ukázala totéž u oportunismu, který představuje náš předseda vlády, který vždy hledá v situacích jen to, co je pro něj osobně nejvýhodnější.“
Čtěte také
„Kritika vlády v tomto případě je útěk před vlastní zodpovědností,“ tvrdí Bělohradský. „Otázka tedy je, kdy odložit ten formát diskuzí, který je naprosto legitimní. Ale ne když je válka nebo stav nouze. Já nevidím žádnou vizi, kterou nabízí opozice.“
Klíčová otázka demokracie podle něj je, kdo má poslední slovo. „Ekonomové, právníci, soudci, vojáci nebo experti? A ve výjimečné situaci je třeba, aby se opozice s vládou na tomto dohodla. Nedostatek české společnosti je ten, že se nedokáže dohodnout na posledním slovu,“ soudí Bělohradský.
V pandemii jsme učinili bolestnou zkušenost, že chyby vlády nejsou jen vada na kráse, ale ohrožují lidské životy.
Václav Němec
Němec však namítá, že výhodou demokracie je právě fakt, že nikdo poslední slovo nemá. „Probíhá permanentní diskuze, takže je možné kritizovat a chyby napravit. Vláda si v momentě, kdy se nám dařilo, přisvojovala zásluhy, ale když se nedařilo, odpovědnost odkládala na občany nebo opozici, což jen prohlubuje nedůvěru vůči vládě.“
„V pandemii jsme učinili bolestnou zkušenost, že chyby vlády nejsou jen vada na kráse, ale ohrožují lidské životy. Ukazuje se závažnost těchto chyb a to by si společnost neměl nechat líbit. Některé chybné kroky vlády skutečně vedly ke ztrátě životů, které by nemusely bývaly být,“ věří Němec.
Tragédie demokracie je ta, že musí někdy dostát do stavu, kdy se musí suspendovat, aby se mohla ubránit.
Václav Bělohradský
Bělohradský přesto trvá na tom, že jsou situace, v nichž musí někdo poslední slovo mít. „Italský lékař také musí rozhodnout, jestli dá na ventilátor 75letého člověka, nebo ho nechá umřít a dá tam někoho mladšího. V nouzové situaci se poslednímu slovu nevyhnete.“
Čtěte také
Sociolog dodává, že demokracie má v sobě zakódovanou obranu vlastní Ústavy jako omezené trvání výjimečného stavu.
„Tragédie demokracie je ta, že musí někdy dostát do stavu, kdy se musí suspendovat, aby se mohla ubránit. To je institut, který také známe z římských dob,“ konstatuje Václav Bělohradský.
„Mě děsí, že v čele stojí někdy politici, kteří neuvažují v kategoriích morálních dilemat. Nejsou schopni empatie k druhým. Když premiér kalkuluje s tím, že chce do voleb vypadat pěkně a aspoň marketingově budit zdání, že jsme pandemii zvládli, tak to stojí lidské životy. Člověk, který o lidských životech uvažuje jako koňský handlíř, by neměl stát v situaci krize v čele země,“ kritizuje absenci mravních zásad v politice Václav Němec.
Poslechněte si celé Pro a proti Karolíny Koubové.
Související
-
Na pandemii jsme nebyli připraveni, postiženy byly hlavně vyspělé země, hodnotí politický geograf
„Byli jsme zvyklí na to, že když pandemie vznikne, je to v nějaké zaostalé rozvojové zemi, kam se sjedou lékaři z vyspělých zemí a pomůžou,“ hodnotí rok 2020 Vladimír Baar.
-
Zvládání pandemie nejde dohromady s babišovským populistickým stylem, říká politolog Novotný
Politolog Lukáš Novotný kritizuje to, jak vláda během pandemie komunikovala s veřejností a ztratila její důvěru. Tu nyní bude velmi těžké získat zpět.
-
Filozof Němec: Nedostatky státu a demokracie? V době pandemie nás to stojí lidské životy
Prožíváme omezení a nejistotu. Podle sociologa Daniela Prokopa bychom si ale měli uvědomit, že část našich spoluobčanů prožívá totéž dlouhodobě, bez ohledu na pandemii.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka