Zvládání pandemie nejde dohromady s babišovským populistickým stylem, říká politolog Novotný
Rok 2020 se chýlí ke konci. Jak si s obtížemi, které přinesl, poradily české politické špičky? „Zvládat pandemii a ještě fungovat babišovským populistickým stylem, kdy chce prodávat své úspěchy a dělat antipolitiku, to nejde moc dohromady,“ soudí v Interview Plus politolog Lukáš Novotný.
Kritizuje například to, jak česká vláda během pandemie komunikovala s veřejností. Zatímco například německá kancléřka Angela Merkelová vystupovala odpovědně, premiér Andrej Babiš (ANO) ještě v létě zpochybňoval, že přijde druhá vlna epidemie.
Čtěte také
„Myslím, že to byl významný moment, který byl pro řadu Čechů zlomovým, pokud jde o důvěru vládě. Bude velmi těžké důvěru získat zpět, složitější než v jiných zemích,“ podotýká s tím, že nedůvěra občanů může mít dalekosáhlé dopady.
Projevit se může například na plánovaném očkování širokých vrstev populace, které má být prioritou nejbližších měsíců. Podle Novotného vláda zaspala a nechala se „předběhnout“ nejrůznějšími dezinformačními weby a médii, které očkování vykládají po svém.
„Myslím, že vláda (očkování) zvládne. Ale bude zajímavé sledovat, za jakých to bude obětí, protože společnost není většinově přesvědčena o tom, že je očkování správné,“ varuje.
Krátí se svobody
Novotný zmiňuje také tradiční novoroční oběd předsedy vlády s prezidentem Milošem Zemanem, kterého se původně měly zúčastnit i jejich rodiny, což by ale bylo v rozporu s platným 5. stupněm protiepidemického systému. Po vlně kritiky se tak oba politici setkají sami.
„Veřejnost vidí, že jsou na jedné straně zásadně kráceny její svobody a na straně druhé se zde měl teatrálním způsobem odehrát novoroční oběd,“ zdůrazňuje politolog působící na univerzitě J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Připomíná také dvojitou výměnu na klíčovém postu ministra zdravotnictví a zejména aféru, kvůli které rezignoval Roman Prymula (za ANO).
Čtěte také
To vše dává do kontrastu s děním v Německu, na něž se odborně zaměřuje: Němci jsou obecně připravenější na očkování, lépe zvládali trasování a především dvě třetiny německé populace souhlasí s tím, jak spolková vláda postupuje v časech pandemie. Opatření jsou totiž předvídatelná a srozumitelná.
Téma koronaviru bude podle Novotného rozhodovat sněmovní volby v říjnu 2021, které by podle listopadového průzkumu vyhrálo hnutí ANO. Jeho podpora sice slábne, do voleb je ale stále dost času:
„Andrej Babiš zatím tu zatáčku vybírá na volnoběh, ještě se nenadechl k pořádnému výkonu. Má za sebou kvalitní tým marketérů, který umí část republiky vhodným způsobem oslovit,“ upozorňuje.
Novotný zároveň připouští, že koaliční potenciál hnutí ANO slábne a oslabují i jeho partneři ČSSD a KSČM: „Uvidíme, jak se bude vyvíjet vztah Babiše a Tomia Okamury, protože to může být další potenciální spojení,“ naznačuje závěrem.
Budou fungovat volební bloky opozičních stran? Poslechněte si v záznamu Interview Plus.
Související
-
Zemanův tlak na BIS, reklama Českých drah v Babišových médiích. Poslechněte si souhrn kauz roku 2020
Prezident Zeman žádá po BIS jména ruských špionů. České dráhy utrácely desítky milionů za reklamu vydavatelství, které spadá do svěřenského fondu premiéra Babiše (ANO).
-
Ekonomka Horská: Vláda nám neříká celou pravdu. Zvyšuje nám čisté příjmy a neříká, že je to na dluh
„Daňových příjmů bude méně a ještě méně kvůli daňovému balíčku, naopak výdajů bude ještě více, navíc čelíme už třetí covidové vlně,“ varuje ekonomka Helena Horská.
-
Petr Hartman: Jak koronavirus obsadil v roce 2020 Andreje Babiše do role nemehla
„Často slyšíte v médiích, že se ochlazuje světová ekonomika, že přijdou horší časy, že všechny plány nezvládneme. Pořád se tím někdo snaží strašit,“ řekl v lednu Babiš.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.