Cirkusy můžou být i pozitivní, zvířata tam mohou člověka obohatit, říká mluvčí veterinářů Duben

17. leden 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Josef Duben, dlouholetý mluvčí Komory veterinárních lékařů a autor řady knih

„Cirkusy se zvířaty budou zřejmě muset skončit. Myslím, že je to do jisté míry škody. Protože se to dá říct i tak, že zvířata k lidské společnosti patří a prostřednictvím cirkusů bylo možné se k nim trochu přiblížit. Vnímat, že to jsou bytosti, které člověka také vnímají a obohacují. A když se k nim chová drezér dobře, tak si myslím, že to může být pozitivní. A u těch našich cirkusáků to nebylo tak špatné, opravdu ne,“ soudí Josef Duben, dlouholetý mluvčí českých veterinářů.

Dnes žije Josef Duben částečně na venkově. „Lákalo by mě pořídit si slepice. To jsou velice inteligentní tvorové, dají se ochočit,“ říká s tím, že má ale důvody, proč si zatím nepořídí.

Čtěte také

„V této době si člověk najednou uvědomí, jak je ten čas relativní. Buď je, nebo není. A člověk se s ním učí lépe hospodařit. Najednou zjišťuji, že mám okolo sebe lidi, kteří jsou mi blízcí, a ti mi jsou najednou o něco blíž,“ říká Josef Duben, který je také publicistou.

Poslechněte si celé Hovory.

autoři: Eva Hůlková , kac
Spustit audio

Související