Chtěla bych to, co vím, předat dál. Nejlépe najednou a hned, přiznává autorka Příběhů o rakovině

6. červen 2024

Nina Formánek Jaganjacová vyrostla v rodině lékařů, sama se ale rozhodla studovat ekonomii. Nakonec se oklikou ke zdraví a zdravotnictví vrátila a založila neziskovku Sifty 52. Přednáší na školách, točí videa a nahrává podcasty, momentálně o rakovině a neplodnosti. „Protože jsem pracovala v zahraničí, přemýšlela jsem, jak to, co vím, uchopit a předat dál. Protože mi vlastně bylo líto, že zdravotnický základ, který jsem dostala od rodičů, nemají ostatní.“

V zahraničí si vyzkoušela, jaké to je, pracovat ve zdravotnickém sektoru Evropské komise nebo v kanceláři UNICEF, dokonce i v newyorském sídle OSN.

Čtěte také

„Můj největší problém teď je, že bych chtěla dělat všechno najednou a hned,“ přiznává v pořadu Hovory.

Neziskovka Sifty 52 začínala s tématy, která zrovna zajímala i média, ale to bylo ještě před covidovou pandemii, kdy telemedicína byla v Česku okrajové téma. Teprve v době lockdownů se situace změnila.

„Pak přišlo naše velké první téma a projekt #příběhy o, který nás všechny chytil. Teď máme stejnojmenné webové stránky, kde sdílíme to, co nám lidé sami poslali. První velké téma byla rakovina,“ vypráví Nina Formánek Jaganjacová.

„Napiš knihu“

Začali přednáškami hlavně na středních školách, a to s několika odborníky.

„Nechtěla jsem mladé lidi strašit, přednášku jsem sice nazvala ,Co tě nejspíš zabije‘, ale mluvili jsme hlavně o důležitosti pohybového aparátu a další prevenci – a na to slyšeli. Vlastně šlo o informace kolem kouření, alkoholu, důležitosti spánku, bezpečností léčiv apod. Celé jsem to pak ‚zaobalila‘ do slangu mladých,“ popisuje.

Čtěte také

Následovala kniha Příběhy o rakovině, ve které konkrétní lidé popisují své zkušenosti, doplněna je praktickými informacemi pro samotné nemocné.

„Jeli jsme s manželem a dětmi ke kamarádům, seděli jsme v autě a já pronesla: ,Bavím se teď hodně s lidmi, kteří si léčbou rakoviny prošli, a říkají mi věci, které by mne nikdy nenapadly. Mluvím i s lékaři, kteří mají jasné postupy, a teď hledám něco, jak tyto světy propojit.‘ A manžel řekl větu, kterou jsem potřebovala slyšet: ,Napiš knihu‘,“ vzpomíná. 

Příběhy Poullain i Samkové

V knize jsou tak zkušenosti z léčby i lidí slavných, například Chantal Poullain nebo sportovkyně Evy Samkové, které na rakovinu zemřeli oba rodiče, navíc poměrně rychle za sebou.

Čtěte také

„U obou dam to bylo vlastně hodně milé a hezké povídání. S Evou se znám dlouho, takže na stole byla jen otázka, jestli bude ochotná mluvit, nebo ne. Byla. Stejně jako podobně charismatická a úžasná dáma Chantal,“ dodává.

Víc si už poslechněte v audiozáznamu pořadu Hovory Tatiany Čabákové. Dozvíte se i to, proč se Nina Formánek Jaganjacová chce v blízké budoucnosti věnovat závislostem, a to nejen na alkoholu.

Spustit audio

Související