Chceme dostat naše špičkové oční lékařství na mapu Evropy, říká přednostka Oční kliniky
Letos uplyne 200 let od vzniku první oční kliniky v Praze. Příběh české oftalmologie přiblížila v Magazínu Leonardo přednostka Oční kliniky Všeobecné fakultní nemocnice a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Jarmila Heissigerová.
„Oftalmologie je nesmírně starý obor, tisíce let zpět máme zprávy o tom, jak se léčily oči. Asi nejstarším nitroočním zákrokem bylo řešení šedého zákalu, kdy se ostrým nástrojem sklopila čočka do sklivce. O tom jsou záznamy staré tisíce let,“ uvedla lékařka.
Tato metoda se používala nejen u nás ještě na začátku 19. století, tedy i v roce 1818, kdy v Praze začala oficiální výuka očního lékařství.
„Velkými propagátory oboru byli tehdejší profesoři anatomie a fyziologie Jan Evangelista Purkyně a Jiří Procházka, kteří se o rozvoj očního lékařství přičinili.“
Fyziolog Jiří Procházka byl prvním, kdo začal v našich zemích vyndavat čočku z oka. Tento operativní způsob se ujal a je dnes běžný, jen se vylepšil... Čeští oční lékaři mají absolutní prvenství v transplantacích rohovky. Tento operační zákrok má u nás velkou tradici, české kliniky provedou stovky operací ročně.
Jarmila Heissigerová
Hlavními problémy očního lékařství byly dříve oční infekce a především dva zákaly: šedý a zelený. „A protože nebyly ještě léky na snižování očního tlaku, tak oči končily velice špatně.“
Po 1. světové válce došlo k rychlému rozvoji očního lékařství, zejména v oblasti diagnostiky a chirurgické terapie. „Vyvinuly se nitrooční čočky a i u nás se začaly implantovat do oka, začalo se operovat pod mikroskopem, používat velmi jemné šití. Také přišla antibiotika a imunosupresivní terapie.“
„Rozvinula se dále operativa předního segmentu oka, ale začal se operovat i zadní segment a posléze i sítnice,“ připomněla lékařka.
Česká oftalmologie byla vždy špičková, i v době totality
Také po 2. světové válce se obor udržoval na výši. „Horší bylo to, co jsme měli dostupné, tedy šicí materiály a přístroje. Myslím si, že jsme velmi dobře drželi krok, ale bylo to nesmírně obtížné, a stalo se tak díky velkým osobnostem české oftalmologie.“
„Kdykoli jsme na nějakém mezinárodním sjezdu, tak zjišťujeme, že věci děláme stejně a na stejné úrovni jako v zahraničí.“
Dnes je Oční klinika Všeobecné fakultní nemocnice a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy pracovištěm, na které se obracejí oční lékaři z celé republiky, když si nevědí rady se svými pacienty.
Chtěla bych, abychom se stali jasným místem na mapě pro celou Evropu. Aby ta věděla, že v Praze je pracoviště na světové úrovni, které je schopno zajistit tu nejkomplexnější péči o pacienty v očním lékařství.
Jarmila Heissigerová
Přednostka označila kliniku za referenční centrum. „Od nás už není dál kam jít. Je to proto, že máme k dispozici nezkušenější odborníky v očním lékařství. Náš tým se sestává z deseti jednotlivých podtýmů, z nichž každý se věnuje jedné speciální oblasti očního lékařství.“
„Dá se říci, že jak operačně, tak medicínsky můžeme pomoci pacientům tak, jak se nám před 200 lety ani nesnilo,“ chválila úroveň českého očního lékařství Jarmila Heissigerová.
Související
-
Oční chirurgie je krásný obor, kde se snoubí technika s...
Hostem Tandemu Jana Rosáka byl oční chirurg primář MUDr. Pavel Stodůlka, Ph.D., od kterého jste se mohli dozvědět i to, jaké byly jeho profesní začátky nebo které o...
-
Michal Bodnár: Oční zákal je zloděj zraku, s léčbou je nutné...
S oftalmologem a primářem Očního oddělení Oblastní nemocnice Příbram MUDr. Michalem Bodnárem jsme hovořili o léčbě očních zákalů.
-
Zánět spojivek i spálená oční víčka. Rizika slunečního záření...
Léto je sice krásné období, ale pro některé části našeho těla představuje jistá rizika. Především oči vystavené intenzivnímu slunečnímu záření mohou trpět. Jsou spr...