Chaos v Jemenu nevyřešila ani nová vláda

14. listopad 2014

Boje v Jemenu pokračují, přestože prezident Abdar Rabbu Mansúr Hádí splnil podmínky povstaleckých Hútíů a vzal je do vlády. Hútíové však dál postupují a dobývají další území, píše arabský deník aš-Šark al-Awsat.

Ministrem zahraničí se ale nestal povstalec, určil ho prezident a je jím bývalý velvyslanec v OSN Abdulláh Sajdí. Také ministra obrany, jímž byl jmenován někdejší vojenský velitel Mahmúd Subajhí, si vybrala hlava státu.

Oznámení o definitivním sestavení jemenské vlády přišlo podle deníku aš-Šark al-Awsat jen pár hodin předtím, než Rada bezpečnosti OSN odhlasovala uvalení sankcí na bývalého prezidenta Alího Abdulláha Sáliha a dva nejvyšší vůdce Hútíů, Abdulmalika Hútího a Abdulláha Jahjá al-Hákima, za ohrožování míru a stability v zemi.

Čtěte také

K sankcím patří zákaz cestování a zmrazení bankovních účtů. V úterý Radu bezpečnosti následovaly Spojené státy, které obviňují Sáliha z podpory povstaleckých Hútíů. Strana Všelidový kongres, kterou Sálih založil, pak ze svých řad vyloučila prezidenta Hádího s tvrzením, že sankce v OSN inicioval.

Agentura Bloomberg upřesňuje, že nová vláda premiéra Chálida Mahfúze Baháha složila přísahu bez tří ministrů, s nimiž se nadále vyjednává. Podle něj je úkolem kabinetu „vyčistit politické prostředí a získat podporu všech politických sil, aby mohla vláda fungovat“.

Prioritami je boj proti chudobě a překonání politických rozdílů. Hádí sice splnil požadavky Hútíů, ale ti se z metropole San‘á nestáhli a nadále hlídají klíčová ministerstva a centrální banku.

Kromě toho se probojovali až k druhému největšímu jemenskému přístavu u Rudého moře a obsadili hraniční přechod do Saúdské Arábie. Vláda měla původně v plánu zahájit dialog o usmíření i se Sálihem, ale sankce OSN a Spojených států to zřejmě zkomplikuje, soudí Bloomberg.

Čtěte také

V pondělí se šíitští Hútíové pokusili ovládnout i mezinárodní letiště v metropoli a při ozbrojeném střetu s bezpečnostními složkami zahynuli tři rebelové a jeden voják, píše server americké stanice ABC.

Lety ze San‘á byly dočasně pozastaveny, ale nyní je už letiště zase v provozu. Než boje vypukly, dostalo ministerstvo zahraničí několik stížností na chování Hútíů, kteří se na letišti pokoušeli prohledávat zahraniční diplomaty a diplomatické zásilky a zabavovali cestujícím alkohol.

Hútíové také spolu se stoupenci Sáliha ostře protestovali proti novým sankcím vůči bývalému prezidentovi a hútijským vůdcům a požadovali, aby zemi opustil americký velvyslanec. Po protiamerických demonstracích v San‘á Washington snížil počet diplomatického personálu na svém velvyslanectví, ale ponechal zastupitelský úřad otevřený.

Bývalý jemenský prezident Alí Abdulláh Sálih na archivním snímku v roce 2004

Klid není ani v jižním Jemenu, kde šíitští Hútíové bojují se sunnitskými kmeny v provincii Bajdá, dodává server katarské televize Al-Džazíra. Sunnité, které zřejmě podporuje Al-Káida, zahájili v pondělí ofenzivu s cílem vytlačit Hútíe z tamějšího města Radá a od té doby zahynulo přes 30 lidí.

Hútíové v této oblasti v posledních týdnech zahájili řadu operací proti Al-Káidě, jejíž pozice zároveň bombardují americké bezpilotní letouny.

Al-Džazíra dodává, že Hútíové nový kabinet, v němž měli možnost obsadit několik ministerstev, odmítli a chtějí, aby z něj odešli členové, které považují za zkorumpované a nekvalifikované. Naděje mezinárodního společenství, že nová vláda situaci v Jemenu uklidní, se tak patrně rozplynuly.

Zpracováno ze zahraničního tisku.

autor: gzb
Spustit audio