České předsednictví finišuje. Největším oříškem byla finanční pomoc Ukrajině a vyjednávání s Maďarskem, hodnotí ministr Bek

21. prosinec 2022

Pod českým vedením naposledy zasedli velvyslanci sedmadvacítky. Příští jednání už bude řídit Švédsko. „Češi nedělají revoluce. Češi používají salámovou metodu,“ řekl ke konci českého předsednictví – zejména v kontextu citlivých vyjednávání s Maďarskem – ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (STAN) a dodal: „To je taková středoevropská kultura, odkrajujeme po tenkých plátkách.“

Obtížných vyjednávání byla podle Beka celá řada. „Asi největší oříšek byla finanční pomoc Ukrajině a zároveň jednání o jakési sankci na kohézní politiku, na evropské fondy pro Maďarsko. Tam jsme do poslední chvíle nevěděli, jak to dopadne. Bylo to velké drama.“

Hosté:
Viktor Daněk, zpravodaj Českého rozhlasu v Bruselu
Mikuláš Bek, ministr pro evropské záležitosti (STAN)
Maroš Šefčovič, místopředseda Evropské komise
Alžběta Králová, odborná konzultantka, Institut politického marketingu

„Ale myslím si, že zastropování plynu tento týden bylo vlastně velmi podobné. A něco obdobného se odehrávalo i v jiných formacích Rady, jen možná s menší mediální viditelností. Ale to je prostě každodenní život předsednictví,“ hodnotí Bek.

Jedním z citlivých témat českého předsednictví byla migrační politika. „Tam se bohužel nepodařil zásadní průlom, přestože jsme tomu věnovali obrovskou energii. Jak se zhoršuje situace s migrací v Evropě, tak klesá ochota členských zemí najít do budoucna společná řešení a roste nervozita národních vlád. A tady bohužel čeká Švédy a po nich Španěly další práce, abychom stihli dohodnutý harmonogram s Evropským parlamentem.“

Rozšíření Schengenu a rakouské zablokování

Podle Beka české předsednictví velmi lituje nevydařeného pokusu o rozšíření Schengenu o Bulharsko a Rumunsko – došlo totiž k jeho zablokování ze strany Rakouska.

Ukrajina bude muset vyřešit celou řadu vnitřních problémů ve střetu zájmů a vlivu oligarchů na fungování státu.
Mikuláš Bek

„Česká vláda byla advokátem rozšíření o tyto země. Koneckonců Evropská komise potvrdila, že splnily všechny požadavky, které jsou pro to potřeba. Rakouské zablokování bylo velkým překvapením pro všechny partnery v EU a ať se na mě rakouští kolegové nezlobí, souviselo s vnitropolitickou situací v Rakousku,“ míní.

Čtěte také

Co se dohodnuté pomoci Ukrajině týče, Bek považuje za nejdůležitější udržení její jednotné podpory i v dalším roce. „Nikdo z nás netuší, jak dlouho ten konflikt bude trvat a Ukrajina bude potřebovat evropskou pomoc jak finanční, tak zbrojní.“

„Ukrajina bude muset vyřešit celou řadu vnitřních problémů ve střetu zájmů a vlivu oligarchů na fungování státu. A tady všude bude potřebovat podporu EU,“ dodává ministr Mikuláš Bek.

Poslechněte si celé Téma dne. Moderuje Martina Mašková.

autoři: Martina Mašková , knem
Spustit audio

Související