Jan Kubáček: České předsednictví EU tentokrát dopadlo solidně. Už nejsme za plašany. S kompromisy doma je to ale horší

19. prosinec 2022

Předsednictví České republiky v Radě Evropské unie se chýlí ke konci. Napravili jsme si naši reputaci? Jak silná je v současnosti podpora veřejnosti pro společný evropský postup při zvládání potíží a krizí? Politolog Jan Kubáček v audiozáznamu ještě vysvětlí, co česká veřejnost očekává od prezidentských kandidátů, i to, jak se mění politické preference.

České předsednictví v Radě Evropské unie lehké nebylo. V porovnání s předchozí zkušeností a pokaženou reputací ale dopadlo solidně.

Čtěte také

„Mnozí se obávali, že zase budeme mít tendenci předsednický půlrok využívat k přetřásání domácích problémů a k praní špinavého prádla navenek. To se ale nestalo,“ kvituje v pořadu Jak to vidí... politolog Jan Kubáček.

Naopak se podle něj ukázala profesionalita českých úředníků. K výsledkům dopomohla i česká schopnost improvizovat a být zdravě při zemi. „Díky tomu se podařilo dosáhnout některých kompromisů.“

„Kdo ale čekal, že protlačíme témata, která budou mít evropský kompromisní rukopis, byl zklamán. Protože přes Německo a Nizozemsko, třeba co se týče cenových stropů, nejede vlak. Není úplná shoda na tom hledat evropské řešení.“

Hlavně nestahovat záclony

Podle Kubáčka je ale teď nesmírně důležité v započaté cestě pokračovat. „Dobrý dojem a klid zbraní, který jsme dokázali udržet v kompromisních jednáních, bychom teď měli přetavit do dalších jednání. A dobrý kredit tak zúročit. Využít navázaných kontaktů. Využít rozjednaných pozic. Tlačit co nejvíce na evropská témata.“

Čtěte také

Zároveň je ale podle politologa nutné udělat si nejdříve pořádek doma. „Musíme nejdříve znát domácí řešení a pak ho kompletovat a doplnit o to evropské. Tady nám podle mého názoru trochu ujel vlak, protože jsme čekali na evropský kompromis a v mnoha národních řešeních jsme byli až poslední. To je největší poučení z předsednictví.“

Na druhé straně je nutné brát v potaz, že Česko přebíralo předsednictví v době, kdy celý svět čelí ruské agresi na Ukrajině, řeší nevídanou energetickou krizi, dozvuky pandemie, hybridní války a dezinformace. „Naštěstí se projevila vedle schopnosti improvizovat i předvídatelnost. A to je něco, čím obvykle nedisponujeme,“ všímá si Kubáček.

Dveře jsou otevřené

„Schopnost kompromisu, netradičních řešení, umění vyjednávat na místě, vymýšlet scénáře, které jsou pro ostatní akceptovatelné. To je nám naštěstí dáno. Často jsme ale byli trošku plašani, zmatkáři. Podsekávali jsme si nohy. A to se zlepšilo.“

Přestože byl tedy výkon vzhledem k zátěži solidní, je podle Kubáčka ještě nutné naučit se více rozkládat evropské a národní řešení. „Tedy být schopni dohodnout kompromis i na domácí půdě a ctít ho. Vláda i opozice by teď měly toto dědictví zúročit. Věnovat se dál těmto tématům a tím prosazovat český zájem. Dveře teď máme otevřené. Jsme respektováni. Tak by bylo dobré to nezabalit po šesti měsících,“ uzavírá Jan Kubáček.

autoři: Jan Burda , Jan Kubáček , opa
Spustit audio

Související