Čeká nás tvrdý brexit, odhadují europoslanci Poc (ČSSD) a Zahradil (ODS)

16. leden 2019

Velká Británie i sama Evropská unie procházejí zatěžkávací zkouškou jednání o brexitu. Poté, co britský parlament odmítl brexitový plán premiérky Mayové, se neví, co se bude v ostrovním království dít dál.

202:432. Největší vládní porážka v historii britské sněmovny

Brexit

Dvě klíčová čísla večerního hlasování britské Sněmovny reprezentantů o dohodě o brexitu. 202 poslanců a poslankyň pro, 432 proti. Jasná porážka dohody vyjednané premiérkou Mayovou a největší vládní porážka v britské sněmovně v historii.

„Situace nebyla jednoduchá. Britové nepochopili, že se nejedná o rozvod. V průběhu všech jednání bylo vidět, že evropští vyjednavači jsou připravení a vědí, co chtějí, ale britská strana připravená nebyla,“ uvedl v pořadu Pro a proti europoslanec Pavel Poc (ČSSD).

Podle něj byla hlavním problémem nezodpovědnost. „Britská vláda a její vyjednavači nepochopili, že celá věc není tak jednoduchá a že je třeba dohody dosáhnout. To, že jsou teď problémy a nejspíš budeme čelit tvrdému brexitu, je bohužel opravdu vina britské strany.“

Hrozně rád bych viděl druhé referendum o odchodu, protože to první bylo založeno na lžích. Brexitáři prostě lhali a ví se, že pánové Farrage a Johnson používali nepravdivé argumenty. Referendum by dnes dopadlo úplně jinak a Britové by ho chtěli.

Pavel Poc

Dnes prý na britské politické scéně není žádný subjekt, který by se dokázal ke krizi postavit konstruktivně. „Tedy přiznat chybu a vyzvat lidi k dalšímu posouzení. Znovu musím použít slovo nezodpovědnost.“

„My jsme také nespokojeni s fungováním Evropském unie, protože slouží víc nadnárodním korporacím, kapitálů a spekulantům… Z toho podle našeho názoru roste euroskepse,“ shrnul Pavel Poc (ČSSD).

Dohoda je na stole a jiná nejspíš nebude

Jan Fingerland: Bičování Británie

Brexit

Poslancům, kteří jsou v britském parlamentu zodpovědní za hlasovací disciplínu svých spolustraníků, se říká whip, bič. Tentokrát se zdá, že bičovali spíše své voliče.

„Velká Británie se chtěla vyvázat ze svazku, takže v jednáních netahala za delší konec provazu… V tuto chvíli je dohoda na stole a s největší pravděpodobností jiná nebude... Takže je velmi pravděpodobné, že se blížíme k tvrdému brexitu,“ odhadl europoslanec Jan Zahradil (ODS).

Ten soudí, že by bylo nejlepší, kdyby Velká Británie z Evropské unie vůbec neodešla. „Byla to vždy silná země, spojenec středoevropských zemí, která prosazovala liberální ekonomické principy. To bude chybět, ale nedokážu si představit, jak zvrátit původní rozhodnutí referenda o odchodu z EU.“

Nemůžu souhlasit. Odchod Velké Británie z EU není výsledkem jednorázové kampaně několika politiků. Jde o dlouhodobý proces, kdy značná část britské veřejnosti nebyla spokojena s tím, kam se EU ubírá. A Britové v tom nejsou sami, jak můžeme vidět z růstu k Unii kritických stran a hnutí napříč Evropou.
Jan Zahradil

Europoslanec pochybuje, že jakákoliv jednorázová kampaň může ovlivnit veřejné mínění, jak naznačil Pavel Poc. „To bychom voliče opravdu podceňovali.“

„My nechceme Evropskou unii ani zničit, ani rozpustit, ani z ní vystoupit. Chceme evropskou integraci nastavit trochu jinak, než jaká je teď. Na tom nespatřuji nic antievropského nebo čeho by se jiné strany a politici měli obávat,“ popsal české stanovisko Jan Zahradil (ODS).

autoři: Veronika Sedláčková , oci
Spustit audio

Související