Být zemanovcem, nebo antizemanovcem znamená nemít v životě důležitější téma. To je hloupé, myslí si nový místopředseda ČSSD Šmarda

4. březen 2019

Po víkendovém sjezdu má ČSSD na postech řadových místopředsedů čtyři nové tváře. Ministry Janu Maláčovou a Tomáše Petříčka, poslance Ondřeje Veselého a starostu Nového Města na Moravě Michala Šmardu, hosta Interview Plus Jana Bumby.

Radko Kubičko: Spokojená ČSSD po spokojeném sjezdu. A spokojená vláda

Projevu staronového předsedy ČSSD Jana Hamáčka o stavu strany v úvodu sjezdu přihlížel i prezident Miloš Zeman

Obě vládní strany mají za sebou sjezdy. I když se na nich hodně mluvilo, i o vládě, asi stéblo trávy by neleželo jinak, kdyby se vůbec nekonaly. ANO i ČSSD jsou se svým vládním působením natolik spokojeny, že stranické problémy se odkládají na neurčito.

Asi největší důvěru danou nejsilnějším mandátem od delegátů dostal starosta Nového Města na Moravě Šmarda. „Představuji linii komunálních politiků… Je třeba, aby se sociální demokracie vrátila k politice na té nejnižší úrovni,“ myslí si nový místopředseda.

Podle Šmardy byla ČSSD dřív velmi úspěšnou stranou s velkým vlivem na celou zemi. „Na jedné straně jsme dokázali udělat spoustu dobré práce, ale na tu druhou je s ČSSD teď spojeno i plno negativ, na které populisté a politické rychlokvašky tak rádi upozorňují.“

Současný pokles volebních preferencí je prý i k něčemu dobrý. „Tak velký vliv už nemáme, a tak máme dost času na to, dát se do pořádku a přijít s novým začátkem.“

ČSSD opustili ti, kteří byli jen přilepeni

Šmarda by tak zřejmě rád udělal za minulostí tlustou čáru, a to i nad lidmi, kteří „byli na sociální demokracii přilepeni a s ČR to nemysleli dobře. Byli tam i ti, co mysleli výhradně na svůj prospěch… Teď už je to vyřešeno, není to až tak naše zásluha. Přešli k jiným stranám a hnutím a my od nich máme pokoj.“

Petr Hartman: Dokáže být ČSSD přitažlivá pro veřejnost?

Sjezdu ČSSD se zúčastní 600 delegátů

Sociální demokracie už léta tvrdí, že musí být přitažlivá pro veřejnost. Nejenom kvůli tomu, aby ji volilo pokud možno co nejvíce lidí.

Konkrétní být nechtěl, prý proto, že se nikoho nechce dotknout, ani ničit novou kariéru. „Třeba by pak přestali být tak populární a pak by se nám zas do strany vrátili,“ říká s nadsázkou. Nakonec jeden příklad uvedl: „Bývalý ministr zdravotnictví Ivan David bude kandidovat jako lídr SPD… Pokud někdo z jasně levicové strany odchází do extrémně pravicové, tak to určitě nebude věc čistě názorová.“

Šmarda ve svém projevu na sjezdu apeloval, že by ČSSD měla dělat to, kvůli čemu tady je, a zastávat se slabších v každé situaci. Zároveň je úkolem sociálních demokratů lidi spojovat, ne rozdělovat. Třeba na pražskou nebo brněnskou kavárnu a na vesnické hospody, jak o tom před časem mluvili Michal Hašek nebo poslanec Jaroslav Foldyna.

Nechceme rozdělovat

„To není problém pouze sociální demokracie, ale jde to celou společností i Evropou. Jsou tady síly, které se pokoušejí obyčejné lidi… rozdělovat. Donutit je, aby se začali hádat a prát sami mezi sebou. Protože tak se líp ovládají.“

Petříček je představitel nové generace sociální demokracie. Je to velice schopný a chytrý kluk, říká Jakub Landovský (ČSSD)

Druhá debata s kandidáty na pražského primátora. Jakub Landovský

Česká republika má nového ministra zahraničních věcí. Je jím Tomáš Petříček, kandidát ČSSD, který střídá ve funkci svého stranického předsedu Jana Hamáčka. 

Podobné výroky o nejrůznějších „kavárnách“ Šmarda nepovažuje za vhodné. „Není to základem jejich politické agendy. Hašek není člověk, který by chtěl stavět barikády a vypalovat domy liberálům. Znám ho roky. Tady udělal chybu.“

Do jaké skupiny lidí (stmelujících, nebo rozdělujících) se pak podle nového místopředsedy řadí prezident Miloš Zeman, který jako čestný host vystoupil na hradeckém sjezdu? „Je to nejvyšší ústavní činitel… taky není členem naší strany, ale osobnost, která má vlastní politický projekt. Sociální demokracie tak k němu musí přistupovat mimo jiné jako ke svému politickému konkurentovi.“

ČSSD, kterou Zeman léta vedl, je ale zvenčí dlouhodobě vnímána jako rozdělená na jeho příznivce a odpůrce. „Postupem času je to už čím dál nepodstatnější problém… Být zemanovcem, nebo antizemanovcem znamená nemít v životě důležitější téma, a to je prostě hloupé.“

Zemanovci vs. antizemanovci 

Podle Šmerdy je to úplně stejné, jako být komunista, nebo antikomunista. „Dělat z komunismu nejdůležitější myšlenku světa, nebo z Miloše Zemana nejdůležitější postavu mého života? Máme důležitější úkoly než se vymezovat vůči jednomu i velmi významnému politikovi.“

Sám Michal Šmarda nakonec připustil, že mu nebylo dvakrát veselo v době, kdy se veřejně rozehrával až osobní spor prezidenta a bývalého premiéra a tehdy i stranického předsedy Bohuslava Sobotky. „To mi vadilo, uráželo mě to a připadlo mi to nevkusné,“ dodal.

Víc si poslechněte v audiozáznamu Interview Plus Jana Bumby.

autoři: Jan Bumba , lup
Spustit audio

Související