Olympijské hry jsou neudržitelné, měly by být jen pro sportovce a místní fanoušky, tvrdí expertka
Olympijské hry v Paříži začínají. Sportovci dostali speciální leták s radami, jak chránit své zdraví v extrémním horku. Průměrný počet tropických dní i nocí bezprecedentně roste – mimo jiné kvůli spalování uhlí, ropy a plynu. „Od 70. do 90. let minulého století se průměrná teplota při letních hrách pohybovala kolem 25 stupňů Celsia. Teď jsou běžně nad hranicí 30 stupňů,“ uvádí Madeleine Orrová, odbornice na sport v extrémních podmínkách z Univerzity v Torontu.
O problémech s horkem už otevřeně mluví i někteří sportovci, podle tenisty Daniila Medvěděva či britského rugbisty Jamieho Farndalea není vyloučeno ani úmrtí soutěžících. Expertka se nedomnívá, že by k něčemu takovému mohlo v Paříži dojít, protože o zdraví účastníků bude pečovat velké množství zdravotníků a hry jsou pod drobnohledem.
Čtěte také
„Sportovci ale mohou trpět, jejich výkony a časy nebudou tak úchvatné. Velmi pravděpodobně uvidíme vážné případy úpalu, některé mohou sportovcům ukončit kariéru. A je tu další problém – vysílá se tím do světa zpráva, že sportovat v takových podmínkách je bezpečné a v pohodě. A to ve většině případů není,“ zdůrazňuje.
V rámci svého výzkumu se setkává s pozůstalými po sportovcích, kteří zemřeli na úpal. Jen ve Spojených státech je víc než 50 rodin, které od roku 2000 ztratily své děti následkem horka při americkém fotbale.
„Zemřeli kvůli úpalu – a to se bavíme jen o jedné zemi a o jediném sportu. Napříč sporty je to mnohem větší problém,“ dodává s tím, že při prvotních příznacích úpalu nestačí jen odejít ze hřiště, ale je třeba tělo aktivně chladit. Většina sportovců, trenérů nebo i rodičů podle ní ale neví, kdy a jak zasáhnout.
Zdravotní problémy přitom nehrozí jen sportovcům, ale obzvlášť během letních her také divákům. Vždy je proto třeba myslet na pitný režim a možnosti ochlazení.
Miniaturizovaná olympiáda
Pořadatelé pařížské olympiády jednu dobu tvrdili, že půjde o první klimaticky pozitivní sportovní akci. To ale podle odborníků není možné.
Čtěte také
„Když to tak nazvali, vyvolali dojem, že pořádání olympijských her je dobré pro životní prostředí – jenže tak to není. Podobná slova jsou od pořadatelů nebezpečná. Po kritice to v posledních dvou letech přestali užívat a začali říkat, že budou uhlíkově neutrální. To je mnohem lepší výraz, ale stále nerealistický pro událost takovýchto rozměrů,“ míní Orrová.
Oceňuje snahu pořadatelů minimalizovat emise využíváním existujících sportovišť, podporou veřejné dopravy či omezováním masa v nabídce jídel.
„Dělají, co mohou, ale problém je v celkovém modelu her. Dokud to bude akce, která podporuje masovou turistiku a vábí spoustu lidí z celého světa, nikdy udržitelná nebude. Jediným způsobem, jak tohle vyřešit, je mít v budoucnu olympijské hry menších rozměrů,“ tvrdí odbornice.
Podle ní by v budoucnu na hry měli přijíždět jen sportovci, trenéři a zástupci médií, nanejvýš pak příbuzní účastníků. „A to je všechno. Zbytek by byli lokální fanoušci. Samozřejmě to ochudí pořadatelské město o peníze z turistů, ale olympijské hry byly ekonomicky úspěšné naposledy někdy před 70 lety,“ konstatuje.
Poslechněte si celý rozhovor v Interview Plus.
Související
-
K Lukášovi mám velký respekt. Nést vlajku je splněný sen, těší se Horáčková na roli vlajkonošky
Slavnostní zahájení olympijských her začne v pátek 26. července v 19 hodin a 30 minut a stanice Radiožurnál Sport ho nabídne v přímém přenosu.
-
Z olympijských her v Paříži přivezli čeští sportovci pět medailí. Tři zlaté a dvě bronzové
Digitální stanice Radiožurnál Sport své vysílání olympijským hrám výrazně přizpůsobila a vysílala celý den z Paříže v přímém přenosu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka