Asijské megapole trpí vedry. „Lidé chodí na ulicích kompletně zahaleni,“ popisuje český podnikatel
Velká asijská města patří mezi místa, kde lidé naplno pociťují změnu klimatu. Horka až k 50 stupňům Celsia začínají být normou. Problém je to nejen zdravotní, ale také finanční. Přesto do těchto oblastí pravidelně služebně jezdí mladý český podnikatel Martin Koudela. „Snažím se pracovat dopoledne. Velká výhoda je časový posun, protože je v Evropě noc,“ vysvětluje v pořadu Zaostřeno.
Podnikatel Koudela sbírá v Asii inspiraci pro nové projekty. S problematickým klimatem se pak vyrovnává podobně jako místní.
Čtěte také
„Prakticky všichni na ulicích chodí kompletně zahaleni, aby byli přímému sluníčku vystaveni co možná nejméně. Nebo chodí ven až večer,“ popisuje Koudela.
Svůj pracovní rozvrh počasí zcela přizpůsobuje. „Snažím se pracovat dopoledne. Velká výhoda je časový posun, protože je v Evropě noc. Dřív jsem se to snažil dělat tak, že jsem si sedl k bazénu a pracoval tam, ale ani to se v horku opravdu nedá,“ přiznává podnikatel.
Přesto má k tomuto kontinentu vztah a nechce jej kvůli počasí opustit. „Asii miluju. Teplotní rozdíl (během roku) už tak strašný není. Mně je tam vždycky strašné horko. A jestli je horko menší, nebo větší, už je mi celkem jedno,“ dodává Koudela.
Jaké jsou příčiny veder v Asii? Poslechněte si celé Zaostřeno v audiozáznamu.
Související
-
Extrémní vedra v Dillí? Ani to indické veřejnosti nepřibližuje klimatickou změnu, říká velvyslankyně
Už řadu týdnů jsou miliardy obyvatel Asie vystaveny vlně mimořádných veder. Třeba v indické metropolii Dillí zaznamenaly místní stanice 52,3 stupně.
-
Vychytávky v boji s vedrem: aplikace pomůže lidem zůstat ve stínu, v Indii mají kvůli horku pojištění
S globálním nárůstem teplot a velkými vedry se objevují i praktické inovace, jak se na klimatické extrémy adaptovat. Pomáhají tak chránit životy nejvíce ohrožených obyvatel.
-
Extrémní teploty jsou tady. Ohrožují Amazonii i olympiádu. Výstrahy platí pro desítky milionů lidí
Tento týden platí v USA výstraha před vedry pro víc než 70 milionů lidí. Podle vědců jsou mnohé extrémní projevy počasí v důsledku změny klimatu stále častější a intenzivnější.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.