Asi nejhorší podmínky ve vězení mají v KLDR. Trest jednoho člena odsedí celá rodina. Včetně dětí

11. prosinec 2024

V největším regionu světa Asii a Oceánii sedí aktuálně ve vězení víc než 4,5 milionu lidí – je to víc má celá Čína vojáků, dokonce včetně aktivních záloh. Odsouzenců skokově přibývá hlavně v jihovýchodní Asii. Proč Asiaté trestají, zatímco Evropa napravuje? Otázky pro pořad Zaostřeno Davida Jakše.

Hrozba vězení v zemi, kde je už jen zadržovací vazba psychicky i fyzicky extrémně stresující událost, může být i nástrojem pro prosazování politických nebo ekonomických zájmů. Příkladem je Čína.

Čtěte také

Ačkoli je druhá nejlidnatější země světa signatářem mezinárodních úmluv, které zapovídají bezdůvodné prodlužování vazby, psychický nátlak nebo uvěznění jako odvetu, ve skutečnosti bezdůvodné zadržení cizinců používá jako nátlak na jejich rodné země.

Důvodem je politika, resp. protlačení státních zájmů, se kterými Peking neuspěl klasickou cestou. Případy australské novinářky čínského původu Cheng Lei, jejího krajana Yang Hengjun-a, amerického pastora Davida Lyna nebo kanadských diplomatů a obchodníků Michael Spavora a Michael Kovriga dodnes komplikují vztahy mezi Čínou a Západem.

Čtěte také

Češi už v minulosti seděli ve věznicích v mnoha částech světa. V tom indickém třeba pašerák vzácné, chráněné fauny, v Laosu mladík, který tam vstoupil bez platného víza, ve Venezuele žoldák, který prý usiloval o život samotného prezidenta země.

V Thajsku pašeráci drog a ve Spojených státech nebo v Egyptě dokonce právoplatně odsouzení vrazi. Vůbec nejčastějšími prohřešky českých občanů v zahraničí je ale porušení imigračních pravidel a pracovních zákonů.

Cizince systémy nijak nešetří

Asijský vězeňský systém proslavila řada západních filmů. Ti, kdo vyvázli živí, často prodali knižní nebo filmová práva za velké peníze a někteří na tom nakonec slušně zbohatli. Hlavně při potírání drogových deliktů jsou soudy ve východní a jihovýchodní Asii extrémně přísné a cizince rozhodně nijak nešetří.

Čtěte také

„Hlavní rozdíl mezi západní a asijskou jurisdikcí je, že ty západní chce odsouzené napravit. Věří, že je jejich náprava možná téměř kdykoli. V Asii chce systém trestat. Nechtějí napravovat, protože věří, že ten, kdo obchoduje s drogami si žádnou shovívavost nezaslouží. Proto jsou tresty tvrdé,“ zamýšlí se penzionovaný thajský voják Bun Cha.

Právě Thajsko je spolu s Brunejí, Singapurem, Malajsií a Indonésií považováno za zemi, které v Asii trestají drogové delikty vůbec nejpřísněji. Tresty smrti už dostali i cizinci.

Čtěte také

„Za pašování kila heroinu bych v Austrálii dostal šest, možná deset let. Tady 20, nebo doživotí. Byl jsem jenom malá ryba a stejně jsem to odskákal. Lákaly mě peníze. Byly to velmi rychlé peníze – a jsem teď varováním pro ostatní cizince: ,Buďte v Asii hodně opatrní, stát se vám může opravdu cokoli‘,“ řekl australské reportérce v pořadu 60 Minutes Australia její krajan Bobbie Halliwell.

Muž, který si v bangkockém vězení Bangwang odpykává doživotí za pašování heroinu.

Za ještě přísnější vězení jsou považována ta v Singapuru. Kromě odnětí svobody, které si vězni odpykávají v celách, které do komfortních mají hodně daleko, soudy někdy udělují i tělesný trest, který je vykonán rákoskou.

Nejhorší noční můra je ale KLDR

Zemí, kde situace ve vězeních překonává ty nejhorší noční můry, je Korejská lidově demokratická republika.

Čtěte také

Svět od nich ale dostává relevantní informace až ve chvíli, kdy se Severokorejcům podaří utéct a dostat politický azyl v zahraničí. O tom, že celá země je v podstatě jedním velkým koncentračním a pracovním táborem už dnes západní svět nepochybuje.

„Podle bývalých vězňů v severokorejských vězeních a lágrech je bití věc každodenní. Běžné je sexuální násilí, zneužívání a úmyslné odpírání jídla. Vězni musejí jíst hmyz, krysy, červy. Jsou mezi nimi i děti, protože i ony mohou být odsouzeny na doživotí. Za pochybení – ať už skutečné, nebo smyšlené – je běžné postihována celá rodina, včetně nejmladších i nejstarších členů. Na světovém žebříčku dodržování lidských práv je KLDR na posledním místě dlouhodobě,“ vysvětluje webová série s názvem Jak přežít, která zveřejňuje očitá svědectví lidí, kteří dokázali utéct a žít ve zdánlivě bezvýchodných a neřešitelných situacích a podmínkách.

Kde je nejvíc lidí ve vězení?

Tomu, jak to z hlediska dodržování lidských práv ve věznicích v jednotlivých zemích světa vypadá, se dlouhodobě věnuje projekt HUMAN RIGHTS WATCH PRISON PROJECT.

Čtěte také

Z průběžného sledování jeho údajů vyplývá, že vůbec nejméně vězňů, v přepočtu na celkový počet obyvatel, mají aktuálně Japonsko, Kambodža, Indonésie a Nepál. Naopak nejvyšší Tchaj-wan a možná překvapivě i Singapur.

Podezření, že ve skutečnosti nejvíc svých občanů ve vězení – v přepočtu na obyvatele – drží Severní Korea, není možné nezávislé ověřit, protože komunistická diktatura Kim Čong Una relevantní informace neposkytuje. V kapitole, věnované mučení, sexuálnímu zneužívání nebo systematickému zastrašování vězňů figurují na nejvyšších místech Barma, Čína, Indie nebo Filipíny. 

Víc si poslechněte v audiozáznamu pořadu Zaostřeno Davida Jakše.

autoři: David Jakš , lup
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.