Vězení pro bezdomovce nemůže fungovat, míní expert Šimáček. „Vytěsníme je,“ navrhuje senátor Čunek

6. prosinec 2024

Problém bezdomovectví nevyřeší hrozba vězení, složitou situaci lidí na ulici to podle ředitele Agentury pro sociální začleňování Martina Šimáčka jenom zhorší. „Oni nebydlí, ale to není trestné,“ říká v pořadu Pro a proti Českého rozhlasu Plus. Ty, kteří si bezdomovectví vybrali jako životní styl, můžeme vytěsnit na místo, kde nikomu vadit nebudou, oponuje starosta Vsetína a senátor KDU-ČSL Jiří Čunek.

Může pohrůžka vězením fungovat jako prostředek boje proti bezdomovectví?

Čunek: Myslím si, že v některých případech ano. Ale v mnoha případech, a myslím si, že to je většina, ne.

Šimáček: Nemůže to fungovat v žádném případě. Ti lidé jsou na ulici prostě proto, že spadli do kritické životní situace, často spojené s velkými problémy v oblasti zdraví. Na ulici v drtivé většině případů být nechtějí. Oni nebydlí. Ale to není nic trestného. Vězení pro ně nedává žádný smysl a situaci jenom zhorší.

Čtěte také

Pane senátore, ve kterých případech by to mohlo být účinné?

Čunek: Víte, já jsem starostou 26 let. A protože Vsetín je okresní město, tak se lidé bez domova do něj stahují. Jde o lidi, kteří chtějí žít bez domova, ale ne bez lidské blízkosti. Protože domov není jenom místo, ale domov je, kde se cítím dobře a mám tam svoje blízké. Vytvoří komunitu bezdomovců a část z nich nikdy nechce změnit tento životní styl.

Je otázka, co je k tomu přivedlo, jestli psychické problémy, kolaps partnerských vztahů a podobně. Jsem přesvědčený, že je mezi nimi dost velké procento těch, kteří prostě chtějí tímto stylem života žít, ať jim nabídnete cokoliv jiného.

Je to tak? Opravdu může být určité procento lidí, kteří si bezdomovectví zvolili jako životní styl?

Šimáček: Nepochybuji o tom, že bychom takové našli.

Ale pojďme se teď podívat na tu situaci očima těch, kteří jsou na ulici nedobrovolně. Je jich drtivá většina. A teď v zimních měsících jim navíc hrozí úmrtí, až přijdou mrazivé noci. Obvykle jich za sezónu desítky umírají. Například v Praze je kolem 5000 lidí bez domova.

Martin Šimáček a Jiří Čunek (KDU-ČSL)

Pomoct, nebo přemístit?

V čem je podle vás hlavní problém bezdomovectví pro společnost a město? Je to bezpečnostní problém, estetický, hygienický?

Čunek: Je standardní, že se člověk o sebe stará, nějak o sebe pečuje, pečuje o svoji rodinu, pracuje, vydělává, má odpovědnost. A samozřejmě, když jiní tohle nedělají a naopak vytváří nepříjemnou bariéru zápachu, žebrají, tak to lidi obtěžuje.

A ano, musíme se pokusit pomoct těm, kteří se do této situace dostali vnějším vlivem. Ty ostatní musíme vytěsnit a najít způsob, který jim bude vadit natolik, že od tohoto způsobu života upustí. Anebo se přemístí někam jinam, kde to nikomu nebude vadit.

Čtěte také

Šimáček: Musím opravdu důrazně odmítnout členění na ty, kteří chtějí, a na ty, kteří nechtějí. Drtivá většina těch lidí je na ulici nedobrovolně. Oni se ze dne na den zpátky nezačlení. Ztratili důstojnost, sami sobě zapáchají, to není jednoduchý proces.

Přiměje tyto lidi ke změně života pohrůžka?

Šimáček: Nepřiměje. Oni jsou častokrát v tak zbědovaném stavu, že ani nerozumí, co jim říkáte. Zavřeme takovéhle lidi do vězení?

Čunek: Nemáme na to legislativu, ale když to dříve šlo, vykázali jsme je z města. Toho se báli.

Změna legislativy tedy může pomoci řešit bezdomovectví?

Šimáček: Ano, ale potřebujeme změnu legislativy v oblasti exekucí a insolvencí. A současně potřebujeme dostupné bydlení, což v Česku není.

Poslechněte si celou debatu.

autoři: Jan Bumba , obi
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.