Důchodová reforma poškodí pracující, vadí SOCDEM. „Je to zatím nejodvážnější návrh,“ oponuje senátor
Senát schválil vládní důchodovou reformu. Ta je podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) maximem kompromisu politického i společenského. „Je to opravdu to nejodvážnější, co se za posledních několik desítek let stalo,“ tvrdí pro Český rozhlas Plus senátor KDU-ČSL Lumír Kantor. S návrhem ale nesouhlasí opozice. „To, že lidé budou déle pracovat za méně peněz, není reforma,“ oponuje předsedkyně SOCDEM Jana Maláčová.
Reforma se od původního vládního návrhu změnila v zásadních opatřeních, jako je třeba pomalejší zvyšování věku odchodu do důchodu. Je tedy verze, kterou schválil Senát, maximem kompromisu politického i společenského, jak říká Marian Jurečka?
Maláčová: Tak zásadní změna, která se točí jenom na úpravě parametru důchodového věku, nemůže být považována za něco, co pomůže stabilizovat důchodový systém.
Návrh, který je protlačený na sílu, kdy vláda obelhala odbory a několik let se vysmívá sociálním partnerům, nebude životaschopný a nepomůže stabilizovat jednu z nejklíčovějších politik této země.
Čtěte také
Moje hlavní kritika spočívá v tom, že si vláda nebyla schopná zjistit, proč už delší dobu roste počet lidí, kteří využívají předčasné důchody. Hlavní argument proti zvyšování věku odchodu do důchodu je, že lidé v Česku nemohou a nevydrží pracovat do 67 let.
Kantor: Tato reforma je nejvyváženější způsob, který v posledních letech zazníval. Je to způsob, jak vedle důstojnosti ke stáří zajistit také kontinuitu pro další generace. Protože je to děláno s ohledem na dalších 30 let.
S klesající porodností a s fakty, které nás mohou posunout dopředu, víme, že je potřeba to dělat teď hned a nečekat.
A ke zdraví, na ministerstvu zdravotnictví i na ministerstvu práce se mluví o programech screeningů, protože v rámci nich je možné poměrně zásadně změnit zdravotní stav obyvatelstva. Ovšem když se podíváme na to, jaká je spolupráce obyvatel se screeningovými programy, které jsou v České republice velmi dobré, tak to není optimální.
Brát reformu vážně?
Velkou kontroverzi vyvolala otázka náročných profesí. Nárok odejít do penze až o pět let dříve má oproti původnímu návrhu mnohem menší část lidí, kteří pracují v náročných profesí. Je to legitimní krok? Není to poškozující?
Čtěte také
Kantor: Pozměňovací návrh se objevil ve druhém čtení poměrně nečekaně. My jako horní komora bychom s tím těžko mohli něco udělat. Mohli jsme to odmítnout, ale vzhledem k tomu, že diskuze před třetím čtením trvá čtyři dny a je potřeba, aby zákon platil od 1. 1. příštího roku, tak jsme chtěli celou materii posunout.
Z mého pohledu je to schůdný krok, který byl velmi prospěšný.
Maláčová: Ještě před dvěma lety vláda operovala s číslem půl milionu zaměstnanců v náročných profesích. V podstatě jsme sledovali podvod na těžce pracujících v přímém přenosu.
Pokud vláda neví, co se bude dít na trhu práce, tak nemá smysl stavět důchodovou reformu na parametru důchodového věku. My máme dva jiné zásadní problémy. A to, že naše ekonomika negeneruje bohatství a že se v naší zemi nerodí děti. A od toho se vláda měla odpíchnout.
Jak vnímáte častý argument, že jde pouze o parametrické změny, zatímco celý systém stojí na špatných nohou a těmito parciálními změnami se to nezlepší?
Kantor: Je to v podstatě stejná logika jak v makroekonomickém hledisku, tak v rodinách nebo v manželstvích. Na jedné straně mluvíme o navýšení porodnosti. Ale aby nám to pomohlo, tak je potřeba 30 let od té chvíle, kdy se ty děti začnou rodit.
Čtěte také
Já jsem zvyklý mít v úctě instituce, které tuto zemi vedou, a tak se domnívám, že je potřeba brát tyto návrhy vážně. To, co jsme do toho dali, je opravdu to nejodvážnější, co se za posledních několik desítek let stalo.
Maláčová: To, že lidé budou déle pracovat za méně peněz, není reforma. A už vůbec to není reforma, kterou by chtěla sociální demokracie prosazovat.
V důchodovém systému chybí peníze, a proto jsem navrhla spravedlivou důchodovou reformu, která říká, že potřebujeme důchodový systém podpořit a dofinancovat z jiných daní, než je zdanění práce.
Jsou změny dostatečně promyšlené? Nebude vláda muset ušetřené peníze z důchodů investovat do zdravotnické péče o zaměstnance v pokročilém věku? A nepovede úprava k vyšší nezaměstnanosti starších lidí? Dozvíte se v záznamu celé diskuse. Moderuje Karolína Koubová.
Související
-
Julie Hrstková: Důchodová reforma? Plány jsou odvážné, realita skončí u země
Vládní většina ve Sněmovně – přes odpor opozice i bývalých koaličních partnerů – prosadila svoji verzi důchodové reformy.
-
Senátoři o reformě penzí. Vláda neřeší příjmy, vadí ANO. ODS: Ať lidem na důchod přispívají firmy
K nejspornějším částem důchodové reformy patří omezení počtu lidí v náročných profesích, kteří mají nárok na předčasný důchod bez jeho krácení.
-
Lukáš Jelínek: O skutečném osudu našich penzí rozhodnou až volby
Slovo „reforma“ u nás patří k nejvíc nadužívaným. Za chvíli tak budeme říkat i výměně žárovek ve Strakově akademii. Skutečná důchodová reforma by někoho výrazně bolela.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.