Senátoři o reformě penzí. Vláda neřeší příjmy, vadí ANO. ODS: Ať lidem na důchod přispívají firmy
K nejspornějším částem důchodové reformy, kterou ve středu projednává Senát, patří omezení počtu lidí v náročných profesích, kteří mají nárok na předčasný důchod bez jeho krácení. Nově by na to mělo dosáhnout jen 12 tisíc lidí místo současných 120 tisíc. „Vláda je hodila přes palubu,“ kritizuje šéfka senátorů ANO Jana Mračková Vildumetzová. „Já bych byl pro povinnost zaměstnavatele přispívat na důchodový účet zaměstnance,“ navrhuje senátor ODS Zdeněk Nytra.
Paní senátorko, odkud by měl stát vzít peníze na širší okruh osob s nárokem na předčasnou penzi bez krácení?
Mračková Vildumetzová: Tato důchodová v uvozovkách reforma vůbec neřeší příjmovou část. My jsme mnohokrát říkali, že je nutné, aby se řešila i příjmová část. Takže bych chtěla říct, že jsme navrhovali, aby do investičního pilíře přispívali zaměstnavatelé. A je jasné, že pokud by příjmová část byla v reformě řešena, zdroje by se určitě našly.
Čtěte také
Čím by, pane senátore Nytro, měla být výhodná koncepce, kterou vláda zvolila? Tedy že ti, kdo se do vládní kategorie náročných profesí nedostali, budou mít možnost čtyřprocentního příspěvku zaměstnavatele na penzijní připojištění?
Nytra: Ten člověk se bude moct svobodně rozhodnout, jestli odejde do důchodu dříve a nechá si vyplácet rentu. Anebo bude pracovat tak dlouho, jak to jeho zdraví a kondice dovolí, a o to víc peněz bude ve třetím pilíři mít.
Jak se díváte na tuhle záležitost?
Mračková Vildumetzová: Já bych chtěla připomenout, že když se tato v uvozovkách důchodová reforma projednávala ve druhém čtení v Poslanecké sněmovně, tak 10 minut před skončením termínu poslanci Jan Jakob (TOP 09) a Marek Benda (ODS) načetli pozměňovací návrh, který se dotýká 120 tisíc lidí v náročných profesích.
Tito lidé pracují mnoho let a vláda je nyní hodila přes palubu. Nebudou mít nárok na předčasný důchod, aniž by jim byl krácen.
Jak vám to poslanci vysvětlili?
Nytra: Tak já teď nevím, jestli je špatně něco načíst deset minut před koncem, nebo hodinu před koncem. O této změně se diskutovalo týdny dopředu.
Čtěte také
Paní senátorko, jak jinak zafinancovat budoucí penzisty než zvýšením důchodového věku? Jakou máte alternativu?
Mračková Vildumetzová: My potřebujeme mít investiční pilíř s garancí státu, do kterého půjdou finanční prostředky od zaměstnavatelů, zaměstnanců, podnikatelů. Pak tam budou dostatečné finanční zdroje. Česká republika dnes vynakládá na důchody 7,7 procenta HDP, jiné státy 12 i 14 procent. Ale tahle reforma příjmovou část vůbec neřeší.
Jak by se mohl nastavit udržitelný důchodový systém?
Nytra: Klidně bych byl pro povinnost zaměstnavatele přispívat na důchodový účet zaměstnance. Dneska je to jeden z benefitů ze strany zaměstnavatele, ale nebyl bych proti, kdyby to byla povinnost každého zaměstnavatele.
Poslechněte si celou debatu, audio je nahoře v článku.
Související
-
Petr Holub: Penze – boj o reformu, která ještě není
Není pochyb, že důchodová reforma ještě počká, zvláště když některé záchranné práce na havarovaném systému proběhly.
-
Petr Hartman: Chystají se další změny důchodového systému, aneb kdy půjdeme do penze
Pokud jste mladí a se zajímáte o to, v kolika letech budete moci zamířit do důchodu, neměli byste si s tím lámat hlavu. Než vám bude padesát, může být všechno jinak.
-
Petr Holub: Penze se vzdaluje. Zatím o dva roky
Důchody vzbuzují mezi politiky největší vášně a pro média jde o titulkové téma. To se potvrdilo i při novele zákona o důchodovém pojištění, která byla sněmovnou schválena.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.