Byl Jan Palach hrdina, nebo ne
Dne 16. ledna 1969 se v Praze upálil Jan Palach. Na protest proti okupaci Československa sovětskou armádou, na protest proti letargii, do které upadla společnost i proti obnovené cenzuře. Lidé byli šokováni. Na několik dní se probudili, podepisovaly se rezoluce, studenti stávkovali a vše vyvrcholilo Palachovým pohřbem. Ten se stal masovým protestem proti okupaci.
Pak ale Čechoslováci opět upadli do pasivity. Od té doby se vedou spory, zda a jaký měl Palachův čin smysl, zda se student filozofie neměl režimu postavit jinak.
Čtěte také
Historik Petr Blažek v podcastu Hrdinové odpovídá na otázku, jestli Palach byl nebo nebyl hrdina: „Ano byl – obětoval to nejcennější, co měl“. Jeho čin sice neodvrátil konec reformních časů, dotknul se ale jednotlivých lidí a leckomu zformoval jeho morální postoj.
Vždyť i za normalizace existovala celá řada lidí, která se režimu postavila.
Dvacáté výročí sebeupálení Jana Palacha se pak stalo příležitostí pro sérii protirežimních demonstrací, které vešly do dějin jako takzvaný Palachův týden – a stál na začátku občanské neposlušnosti, která vyvrcholila sametovou revolucí.
Další díly uslyšíte každý všední den po 13. hodině, a to až do 17. června. Ve vysílání Plusu, na webu Českého rozhlasu Plus a jako podcast v aplikaci mujRozhlas či dalších podcastových aplikacích.
Související
-
Podcastové léto s Plusem
Hrdinové, Čekání na prezidenta a speciální série Střepy – to jsou názvy úspěšných pořadů z produkce Českého rozhlasu Plus, jediné české stanice mluveného slova.
-
Hrdiny odhalí krizové okamžiky dějin. Vždy byli mezi námi, stejně jako zrádci
Kdo je hrdinou pro slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou? Jaké bylo hrdinství výsadkářů Jana Kubiše a Jozefa Gabčíka?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.