Dva piloti 2. světové války a dva různé osudy
Za jakých okolností se z lidí stávají hrdinové? I na tuto otázku možná odpoví příběh dvou mužů, které spojoval původ, rodinné zázemí i prostředí, ve kterém vyrůstali. Přesto si oba nakonec ve vypjaté době druhé světové války zvolili úplně odlišné cesty. Osudům Waltera Smejkala a Waltera Bláhy se věnuje další díl podcastu Hrdinové s historikem Jiřím Rajlichem z Vojenského historického ústavu.
„Pocházeli ze smíšených česko-německých rodin. Během sčítání lidu v roce 1930 je rodiče přihlásili k německé národnosti. To pro ně později po německé okupaci Čech a Moravy znamenalo automaticky narukování do německé armády,“ vysvětluje historik Rajlich.
Oba muže to od mládí táhlo k letadlům a stali se piloty Luftwaffe. Walter Bláha už při prvním bojovém letu ale uprchl a přidal se na stranu spojenců.
Čtěte také
V uniformě československé zahraniční armády pak bojoval třeba u Dunquerku. Po únoru 1948 odešel ve strachu z pronásledování komunistickým režimem z Československa do Spojených států.
Smejkal oproti tomu bojoval za třetí říši jako stíhací pilot v Norsku až do německé kapitulace. Po válce byl ale vyňat z odsunu a zapojil se do běžného života.
„Navíc se oba narodili se ve stejném roce 1922 a ve stejném roce (2009) i zemřeli. I když každý na úplně jiném konci světa,“ uzavírá historik Rajlich.
Další díly uslyšíte každý všední den po 13. hodině, a to až do 17. června. Ve vysílání Plusu, na webu Českého rozhlasu Plus a jako podcast v aplikaci mujRozhlas či dalších podcastových aplikacích.
Související
-
Podcastové léto s Plusem
Hrdinové, Čekání na prezidenta a speciální série Střepy – to jsou názvy úspěšných pořadů z produkce Českého rozhlasu Plus, jediné české stanice mluveného slova.
-
Hrdiny odhalí krizové okamžiky dějin. Vždy byli mezi námi, stejně jako zrádci
Kdo je hrdinou pro slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou? Jaké bylo hrdinství výsadkářů Jana Kubiše a Jozefa Gabčíka?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.