Británie rozvolnila a křivka nakažených klesá? Po návratu z dovolené a do škol se to ovšem může změnit

Po mnoha týdnech, kdy epidemie covidu-19 zesilovala, se Velká Británie na konci července dočkala klesající křivky nových případů. A to i přes nedávné výrazné rozvolnění protiepidemických opatření. Trend se ovšem po otevření škol a návratu z dovolených může velmi rychle obrátit. O pandemické situaci na britských ostrovech se rozepisuje německý deník Der Tagesspiegel.

Britové se po dlouhé době dočkali vytouženého zvratu v růstu nově objevených nákaz. Po soustavném zvyšování sedmidenní incidence nových případů covidu-19 za poslední dva měsíce se nyní zdá, že se situace zlepšuje.

Čtěte také

Toho, že zdání může v době pandemie klamat, si je vědomý také Sajid Javid, který se před několika týdny ujal vedení britského ministerstva zdravotnictví.

„Prosím, jestli jste tak ještě neučinili, nechte se očkovat, zatímco se učíme s virem žít, spíše než se před ním krčit strachy,“ napsal ministr zdravotnictví na Twitteru, přičemž za svá slova sklidil velkou kritiku.

Sdružení Covid-19 Bereaved Families for Justice, které funguje na podporu pozůstalých po obětech covidu-1, označilo komentář za velmi necitlivý. A to především kvůli použitému slovesu „krčit se“.

„Slova jsou důležitá a nedbalost při jejich výběru způsobila mnoha lidem utrpení,“ řekla spoluzakladatelka sdružení Jo Goodmanová.

Čtěte také

Kritikou nešetřil ani opoziční poslanec David Lammy, podle kterého Javid zostudil ty, kteří pouze chtěli chránit sebe a své rodiny. „Ostatně za vlády konzervativců zemřelo na následky covidu-19 129 tisíc Britů,“ připomněl politik Labouristické strany.

Mnozí Britové se asi ptají, jestli se k těmto zemřelým v blízké době bohužel nepřidají další. S jistotou teď ale podle německých novin odpovědět nejde. Každopádně počty nákazy začaly klesat. Například 21. července byla týdenní incidence 502 nových pozitivních případů na sto tisíc obyvatel, o čtyři dny později už klesla téměř o stovku.

Nemocných je stále hodně

Na základě čeho ale bilance klesá? A může trend vydržet? Ani tady není podle listu Der Tagesspiegel odpověď jednoduchá.

Čtěte také

Na vývoj počtu nově nakažených totiž může mít vliv hned několik faktorů. Zdání může klamat, protože i přes pokles nových případů je nemocných s covidem-19 stále mnoho. Dokazuje to třeba situace ve veřejné dopravě, kdy někteří britští dopravci musejí kvůli nemocným zaměstnancům odříkat spoje nebo upravovat jízdní řády.

Minulý víkend musel třeba londýnský dopravní podnik zastavit provoz hned na dvou linkách metra. Tři stovky zaměstnanců totiž kvůli nákaze zůstaly doma. I z toho důvodu, že se domácí karanténa po kontaktu s nakaženým v Británii nevyhýbá ani těm, kterým už byla podána druhá dávka vakcíny.

V některých obchodech kvůli nedostatku personálu zůstaly prázdné regály. Do problémů se dostal třeba i odvoz odpadků.

Na ostrovech se jako symbol pro ochromení některých veřejných služeb ujalo slovo „pingdemie“. To vzniklo podle zvuku, který vydává národní trasovací aplikace jako upozornění na rizikový kontakt. Například v některých obchodech kvůli nedostatku personálu zůstaly prázdné regály.

Do problémů se ale dostal třeba i odvoz odpadků, kdy v řadě britských ulic zůstávaly naplněné popelnice.

Návraty z dovolených a otevření škol

Data zároveň ukazují, že incidence nových případů nepoklesla naráz v celém Spojeném království. V prvních dnech, kdy celková křivka zamířila dolů, zaznamenali pokles jen ve Skotsku, zatímco v Anglii, Walesu a Severním Irsku počty pozitivních testů nadále rostly.

Čtěte také

Jedním z důvodů by mohlo být dřívější uzavření škol ve Skotsku. Zmiňuje to například matematický biolog z Bathské univerzity Kit Yates. Podle něj je možné, že se situace ve Skotsku obrátí, až se školy znovu otevřou.

K poklesu nových případů mohlo přispět také velmi letní počasí, které vylákalo Brity na čerstvý vzduch. A venku je – jak známo – riziko nákazy výrazně nižší. A navíc na britských ostrovech klesají počty provedených koronavirových testů.

Podle Yatese je ale možné i to, že se Britové chovají zkrátka opatrněji.

Podle Yatese je ale možné i to, že se Britové chovají zkrátka opatrněji. Vést by je k tomu mohly jednak stále vysoké počty nových nákaz a také obavy spojené s oslavami rozvolnění protiepidemických opatření.

A pominout nelze ani skutečnost, že řada Britů si v současnosti užívá na zahraniční dovolené. Až se budou vracet, může se trend pozitivních případů znovu otočit, podotýká německý deník Der Tagesspiegel.

Poslechněte si všechna témata Světu ve 20 minutách, která pro vás vybral Jakub Rerich.

Uslyšíte o sporech kolem plynovodu Nord Stream 2 a novodobém nacionalismu. A také o dopadech změn klimatu na lesní požáry a systémy metra ve světových metropolích.  

autor: Jakub Rerich
Spustit audio

Související