Březen 1992: Střídání stráží
Oslavy vyhlášení Slovenského štátu z roku 1939, opakované pokusy Slovenské národní rady o vyhlášení aktuální samostatnosti, to vše provázeno důležitými posuny na slovenské politické scéně. Takový byl březen roku 1992.
Čtěte také
V březnu 1992 se roztržka mezi Čechy a Slováky posunula i do historické roviny: v Bratislavě i jinde na Slovensku se manifestačně oslavoval 14. březen 1939 a tehdejší slovenská pseudosamostatnost.
Tyto události – vnímané občany v historických zemích jednoznačně jako úvodní krok k nacistické okupaci Čech a Moravy 15. března – dále zvýšily napětí mezi oběma národy. K události jsme vybrali ukázku z rozhlasového komentáře přímého účastníka bratislavské demonstrace.
Čtvrtý pokus o samostatnost Slovenska
Slovenská národní rada, což byl slovenský parlament, se v březnu už počtvrté pokusila o vyhlášení slovenské samostatnosti – v našem pořadu tuto anabázi líčí prominentní slovenský novinář. A počtvrté neúspěšně. Šlo o prostou poslaneckou aritmetiku, ovšem v kombinaci s trapnou divadelní fraškou cílící na voličské emoce. Situace se v tomto ohledu samozřejmě radikálně změnila po červnových volbách.
Důležité bylo v březnu 1992 dění kolem dvou klíčových mužů slovenské politické scény. Popularita expremiéra a předsedy Hnutí za demokratické Slovensko a pozdějšího vítěze červnových voleb na Slovensku, Vladimíra Mečiara stále rostla.
Navzdory mediálně zveřejňovaným a i Slovenskou národní radou projednávaným informacím o jeho minulosti. Těsně polistopadové působení ve funkci slovenského ministra vnitra atd. K tomu jsme vybrali sumarizační příspěvek o jeho osobě z vysílání Radiofóra.
Dubček se stal sociální demokrat
Tehdejší předseda Federálního shromáždění Alexander Dubček – legenda roku 1968, který byl na Slovensku v té době ovšem ještě stále velmi populární, přestoupil ke slovenským sociálním demokratům. Námi vybraný komentář k této události je veden ve sportovní terminologii.
Čtěte také
Z dalších zajímavostí jsme vybrali informaci o dobovém vzedmutí antisemitismu u nás, kuriozity z působení pobočky prezidentské kanceláře v Košicích, úryvek z komentáře písničkáře a básníka Karla Kryla o svobodě, odhalení agenta StB v průběhu rozhlasové reportáže a výstižnou poznámku o dění v postkomunistických zemích z komentáře francouzského politologa Jacquese Rupnika, který v té době pracoval jako poradce prezidenta Václava Havla.
Celý pořad si poslechněte v audiu.
Související
-
Květen 1989: Dubček na pohřbu spisovatele Tatarky
Dne 15. května 1989 pohřbívali v Bratislavě spisovatele Dominika Tatarku a na jeho pohřeb tehdy přišla osobnost, která budila v té době smíšené pocity: Alexander Dubček.
-
Gustáv Husák a Alexander Dubček. Dva Slováci, kteří fatálně ovlivnili dějiny Československa
Dvojice mužů, která se po krátké době rozpačité (a pragmatické) spolupráce střetla v pookupační části tzv. krizového období 1968/69 o podobu normalizace v Československu.
-
Listopad 1992 – konec státu odhlasován. Vzápětí umírá Dubček
25. listopadu 1992 je ve Federálním shromáždění konečně odhlasován konec federace – Československo přestane existovat o půlnoci na rozhraní Silvestra 1992 a Nového roku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.