Březen 1939: Akce Mříže. První vlna zatýkání odpůrců nacismu

19. březen 2019

Prakticky okamžitě po obsazení druhé československé republiky a vyhlášení Protektorátu Čechy a Morava byla zahájena první masová zatýkací akce.

Akce Mříže byla zaměřená proti všem potenciálním odpůrcům Říše. Na území Protektorátu bylo během prvních dvou dnů zatčeno 5800 až 6400 osob.

V dokudramatu Lukáše Csicselyho účinkovali Robert Finta a Marek Cisovský. V režii Simony Nyitrayové natočil Český rozhlas v Ostravě.

Název Akce Mříže dali organizovanému zatýkání z prvních dní protektorátu zřejmě až pováleční historikové, kteří se mohli inspirovat takzvanou Aktion Gitter (tedy taktéž Akce Mříže), která proběhla v Německu o více než pět let později.

Více informací zjišťovala u historika Jana Vajskebra Zuzana Marková.

autoři: Jan Sedmidubský , jpr
Spustit audio

Související

Starší díly

Nejnovější díly

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.