Březen 1939: Akce Mříže. První vlna zatýkání odpůrců nacismu
Prakticky okamžitě po obsazení druhé československé republiky a vyhlášení Protektorátu Čechy a Morava byla zahájena první masová zatýkací akce.
Akce Mříže byla zaměřená proti všem potenciálním odpůrcům Říše. Na území Protektorátu bylo během prvních dvou dnů zatčeno 5800 až 6400 osob.
V dokudramatu Lukáše Csicselyho účinkovali Robert Finta a Marek Cisovský. V režii Simony Nyitrayové natočil Český rozhlas v Ostravě.
Název Akce Mříže dali organizovanému zatýkání z prvních dní protektorátu zřejmě až pováleční historikové, kteří se mohli inspirovat takzvanou Aktion Gitter (tedy taktéž Akce Mříže), která proběhla v Německu o více než pět let později.
Více informací zjišťovala u historika Jana Vajskebra Zuzana Marková.
Související
-
Březen 1939: Hrdinové z Místku. Jediná větší ozbrojená akce proti okupantům
Prezident druhé republiky Emil Hácha ještě ani nepodepsal kapitulační dokument u Hitlera v Berlíně a nacistická vojska začala na některých místech překračovat hranice...
-
Březen 1939: Zpravodajci prchají. Útěk Františka Moravce do exilu
Tentokrát se přeneseme do 13. března 1939, do sídla šéfa vojenské zpravodajské služby Františka Moravce, který má informace o tom, že zbytek Československa bude okupován.
-
Březen 1939: Enfant terrible Radola Gajda
Enfant terrible Radola Gajda, takový je název prvního dílu nové série České kroniky, která se věnuje událostem března 1939, od kterých nás dělí už 80 let.
Starší díly
Nejnovější díly
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.