Bouří se už i indičtí zemědělci. Vláda nechala Dillí obehnat ostnatým drátem, policie používá drony a slzný plyn
Granáty se slzným plynem, gumové projektily a zátarasy s ostnatým drátem okolo hlavního města – i tak mohou vypadat protesty zemědělců. Nejen v Evropě, ale i v Indii nastartovali nespokojení zemědělci traktory a vyrazili směrem na hlavní město. Vláda v Dillí ale nechala vybudovat zábrany na hlavních tazích do metropole a nespokojené zemědělce si drží daleko od těla. Při tvrdých střetech s policií zatím přišel o život (asi) jeden člověk, zraněných jsou ale stovky.
Vláda se obává opakování protestů z let 2020 a 2021, při kterých zemědělci skoro na rok a půl obsadili hlavní město, opakovaně blokovali ulice a mnohokrát se střetli s policií.
O život tehdy přišlo podle různých odhadů 550 až 700 lidí. Tomu chce vláda vedená Indickou lidovou stranou BJP za každou cenu zabránit. V neposlední řadě proto, že zemi už na jaře čekají parlamentní volby. Protestující zemědělce se tak snaží zdiskreditovat jako nebezpečné sikhské separatisty.
Proti čemu se indičtí zemědělci bouří? Brání neudržitelný způsob hospodaření, který je nutné reformovat? Jak daleko mohou vést paralely mezi protesty v Evropě a v Dillí? A jakou roli v tom všem hraje proso?
Víc prozradí pořad Za obzorem, připravil Ondřej Himmer.
Související
-
Viktor Daněk: Zemědělci a Green Deal
Po pondělním pokusu zablokovat traktory dopravu v Praze, pokračují čeští zemědělci v protestech, tentokrát na hranicích a pod patronátem Agrární komory.
-
Jan Vávra: Zemědělci, nebo dezinformátoři?
Obrazy traktorů, balíků slámy nebo stád ovcí blokující ulice evropských velkoměst známe z televize. V pondělí budou zřejmě v Praze hlavní tahy zablokovány traktory.
-
Zemědělci nejsou proti Green Dealu, tvrdí šéf svazu. Evropská komise zaspala, uznává europoslanec
Zemědělci v zemích Evropy protestují a varují, že dosavadní spanilé jízdy traktorů a blokády silnic byly jen předehrou. Je hlavním problémem špatně nastavená politika EU?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.