Jan Vávra: Zemědělci, nebo dezinformátoři?

18. únor 2024

Obrazy traktorů, balíků slámy nebo stád ovcí blokující ulice evropských velkoměst známe zatím jen z televize. Teď tato atrakce dorazila až k nám a v pondělí budou zřejmě v Praze hlavní tahy zablokovány traktory. Ovšem naši protestující zemědělci se od svých evropských kolegů dost zásadně liší.

V zemích jako je Španělsko nebo Portugalsko je jedním z hlavních požadavků protestujících zemědělců ukončení vyjednávání o volnotržní dohodě se zeměmi Latinské Ameriky.

Čtěte také

Zdejší zemědělci se obávají, že by museli soupeřit s produkty, které nepodléhají přísnějším evropským standardům. V Polsku protesty míří proti dovozu levných ukrajinských zemědělských komodit. Farmáři organizující protesty v Bruselu žádají zase přesměrování peněz od velkozemědělců k menším producentům.

A naopak hlavní agroprůmyslová lobby, včetně naší Agrární komory, usiluje o oslabení nebo úplné opuštění ekologických požadavků. Agrární komora například žádá – kromě přesměrování peněz od menších zemědělců zpět k těm velkým – třeba oslabení nových protierozních pravidel.

Politický boj

Čtěte také

Českou zvláštností je dominantní role velikých agrokombinátů, které hospodaří na obrovských plochách. Rodinné farmy, které ve většině evropských zemí tvoří základ zemědělské produkce, obhospodařují u nás pouze šest procent půdy.

Současný systém je nevýhodný hlavně pro střední farmy, jejichž majitelé se jich dnes často zbavují a pozemky skupují právě ti největší agrobaroni. Už bylo mnoho napsáno o tom, že právě velkoplošné hospodaření nejvíce přispívá k erozi půdy, nedostatku vody, likvidaci živočichů a bezohlednému vytěžování půdy, na které už bez chemie nic neroste. Přitom zisky velkých agrokombinátů se v posledních letech výrazně zvýšily, spolu s nimi i jejich vliv na trh s potravinami.

Zabránit dalšímu posilování agrokombinátů je jedním z největších úkolů této vlády. Bohužel se jí to moc nedaří a stejně jako předchozí vlády podléhá tlaku agrární lobby. Ne nadarmo byl největší český zemědělec 4 roky premiérem a nyní je vůdcem opozice.

Čtěte také

Platformu „My zemědělci“, která pořádá pondělní blokádu, ovšem netvoří ani tolik sedláci, jako spíše různí dezinformátoři a politici spjatí s Rajchlovou politickou stranou PRO. Prvním mluvčím je Bohumír Dufek, předseda Asociace samostatných odborů, který loni na protivládní demonstraci prohlašoval, že republiku „vysávají skopčáci“.

Druhým mluvčím je bývalý předseda Agrární komory Zdeněk Jandejsek, majitel zemědělského holdingu Rabbit, jehož obrat se za rok 2022 zvýšil o 34 procent. Prahu tak nejspíš zablokují traktory, z nichž většina stojí víc než luxusní auto, nikoliv kvůli požadavkům existenčně ohrožených zemědělců, ale především kvůli politickému boji.

Jan Vávra

Platforma kromě okamžitého odstoupení ČR od Green Dealu požaduje i demisi vlády a předčasné volby. Výmluvné je, že od Jandejskovy akce se distancují všechny tři zemědělské profesní asociace, tedy Agrární komora, Zemědělský svaz i Asociace soukromého zemědělství.

Rozsah blokády tedy ukáže, jak moc se sedláci nechají použít k šíření dezinformací a prosazování politických cílů zcela okrajového hnutí. I toto něco napoví o stavu naší demokracie.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

autor: Jan Vávra
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.