Robert Schuster: Pokud německá vláda nevysvětluje svou politiku občanům, nesmí se divit

14. leden 2024

Německo postihly v uplynulých dnech rozsáhlé protesty zemědělců a autodopravců, kteří nesouhlasí s politikou současné vlády kancléře Olafa Scholze. Především pak se škrty, které na podzim narychlo přijala, aby Spolková republika měla na rok 2024 vůbec státní rozpočet a největší evropská ekonomika se neocitla v provizoriu.

Vláda škrtala, kde se dalo, přičemž se do toho snažila promítnout i své politické priority, jako například ochranu klimatu. Takže zvýšila cenu za tunu oxidu uhličitého, čímž se zdraží energie.

Čtěte také

A škrtla také dotace, jimiž stát dosud podporoval levnější naftu pro zemědělce. Pro ně, kteří se cítí být dlouhodobě trestáni za to, co dělají, to byla příslovečná poslední kapka, která je vyhnala do ulic.

Rozsah protestů, které následně spustili, německou veřejnost zaskočil i proto, že na tak masivní demonstrace běžné například ve Francii nebo jinde v Evropě, nebyla zvyklá. Mnozí občané si možná začali klást otázku, zda jsou, nebo nejsou tak mohutné protesty na místě. Přesto je ale, jak ukázal čerstvý průzkum agentury Forsa, 80 procent Němců podporuje nebo pro ně má velké pochopení.

Odpoutat pozornost od vlastního problému

Děje se tak navzdory tomu, že s sebou přinášejí blokády dálnic nebo ucpaná centra měst. Někde dokonce i ovlivnily zásobování supermarketů zbožím. Pro společnost jako je ta německá, která míru svého blahobytu odvozuje mimo jiné právě od možnosti, nebo nemožnosti někam dojet a něco si koupit, je to pozoruhodné. Také z tohoto důvodu je vysoká podpora ze strany veřejnosti docela překvapivá.

Čtěte také

Dokládá to, jak moc velká je nespokojenost se současnou vládou. Propad její popularity zatím stále pokračuje a ještě má kam klesat. Zřejmě ze všeho nejvíc veřejnosti vadí, že ji vláda nechává u řady zásadních rozhodnutí až příliš dlouho v nejistotě. Dobře to bylo vidět loni, když se projednával zákon o konci fosilních topenišť v německých domácnostech, což se dotklo několika desítek milionů plynových kotlů.

Nejprve byly podmínky stanoveny tak přísně, že nedávaly příliš na výběr, takže jediným nově přípustným topením byl systém založený na tepelných čerpadlech. Nikdo ale nevěděl, kde jich za krátkou dobu tolik vzít a zda budou vysoké pořizovací náklady hradit zcela zákazníci, nebo jim pomůže stát. Trvalo to skoro rok, než se koalice dokázala dohodnout na nějakém kompromisu, který byl nakonec ve srovnání s původními představami daleko mírnější.

Robert Schuster

Vláda na demonstrace skoro vůbec nereagovala, kompromisy odmítala. Jediné, co bylo od jejích představitelů slyšet, byla varování, aby protesty zemědělců pro své účely nezneužily nejrůznější pravicově-radikální skupiny.

Působilo to, jako by chtěli odpoutat pozornost od vlastního problému. A tím je způsob, jakým Scholzova vláda prosazuje své cíle. Bez empatie, s minimem informací občanům, bez snahy přiblížit složité problémy dneška a nejbližší budoucnosti běžným lidem. Tím nereaguje na jejich přirozené obavy, právě naopak vytváří nové. A kde selhává vláda, nastupují populisté s jejich jednoduchými pravdami a řešeními.

Autor je komentátor Lidových novin

Spustit audio