Boj proti sionismu = krycí jméno pro antisemitismus

20. květen 2021

Český antisemitismus měl různé podoby. Některé importované zvenčí, některé přežívající u nás. Vybrané nahrávky mapují tento fenomén od roku 1938 až po období normalizace.

Nejstarší vybrané ukázky pocházejí z vysílání nacistické propagandistické vysílačky nazvané cynicky Pravda vítězí. Formálně šlo o vysílání určené pro Čechy a Slováky ve Vídni.

Čtěte také

Z dochovaných a technicky často méně kvalitních nahrávek jsme vybrali dva úryvky z vysílání ze září 1938 (tj. těsně před mnichovskou krizí) a jeden ze 14. března 1939, pouhý den před nacistickou okupací druhé republiky.

Z protektorátního vysílání jsme zařadili ukázky z antisemitské a emočně velmi vyhrocené přednášky ze září 1939, tedy z doby těsně po nacistickém útoku na Polsko, kterým začala 2. světová válka.

Dále pak úryvky z rozhlasových politických skečů, což byl oblíbený žánr nacistické propagandy v protektorátu. Natočeno jich bylo velké množství, ze kterého se však dochoval pouze zlomek. Vybrané ukázky pocházejí ze dvou skečů.  

Krycí jméno pro antisemitismus

Z komunistického období jsme vybrali pasáž z pořadu Zdeňka Nejedlého Na okraj dne z prosince 1952, kde hájí proces s Rudolfem Slánským a současně nepřesvědčivě zpochybňuje jeho antisemitský podtext.

Jen o několik dnů později se konala celostátní konference KSČ, na které její tehdejší předseda a prezident republiky Klement Gottwald hovořil v souvislosti s Procesem s protistátním spikleneckým centrem Rudolfa Slánského (jak byl tento monstrproces oficiálně pojmenován) o nebezpečí sionismu. Boj proti sionismu bylo komunistické krycí synonymum pro antisemitismus.

Čtěte také

Z množství normalizačních pořadů věnovaných boji proti sionismu (kterých se dochovalo poměrně dost, ale až nápadně se podobaly jeden druhému) jsme vybrali diskuzi z roku 1974, ve které hovoří Jaromír František Kolár (mimo jiné autor knihy Antisemitismus a sionismus z roku 1970) a Milan Matouš (z řady jeho propagandistických knih je pozoruhodná např. publikace Fronta bez příměří s podtitulem Československo v boji proti ideologické diverzi vydaná v roce 1974).

Celý pořad pak rámují ukázky z projevu Jana Wericha o antisemitismu z roku 1968 a z rozhovoru, který poskytl Československému rozhlasu v souvislosti s tímto projevem.

  • Rozhlasový dokument je jedním z nejnáročnějších žánrů. Obsahuje v sobě jak zpravodajství, tak publicistiku, slovesnou tvorbu i specifickou práci s hudebním designem. V minulém roce vzniklo v rozhlase 853 dokumentů a jejich poslech by vám zabral 23 325 minut. Podívejte se na další fakta o rozhlasu na webu nasecislahraji.cz.
Naše čísla hrají... s vámi
autor: Pavel Hlavatý
Spustit audio

Související