Blokování dezinformačních médií je cesta do pekel. Češi jsou na cenzuru hodně citliví, míní novinářka Hrubešová

21. březen 2022

S informováním o ukrajinsko-ruském konfliktu je to u nás tak půl na půl, myslí si bývalá šéfka Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky Kateřina Hrubešová. Vedle kvalitních a ověřených informací jsou tady i novináři, kteří validitu svých zdrojů nekontrolují. „A pak jsou tu samozřejmě trollí farmy,“ dodává.

Pokud jde o blokování dezinformačních webů, je to podle novinářky nekonečný boj. „Vždy pak vstanou ,noví bojovníci‘. Některá dezinformační média znepřístupníme a v tu ránu vzniknou nová,“ uvažuje v pořadu Osobnost Plus.

Čtěte také

Hrubešová upozorňuje, že navíc neexistuje pevný právní rámec, podle kterého by se mělo postupovat. „Zvedám varovný prst – může se to časem vrátit. Blokace médií na základě nelegislativních opatření je cesta do pekel.“

Správný postup spočívá v neustálém mediálním vzdělávání občanů, naznačuje.

„Člověk dnes musí být velice pozorný k tomu, co a kde čte. Na druhou stranu jsou tady lidé velice ostražití vůči cenzuře. V DNA máme zapsaný totalitní náboj toho, že se něco smí a nesmí říkat. Lidé jsou na to hodně citliví.“

Příkopy mezi českými novináři

Tuzemskou novinářskou scénu brázdí dva příkopy, domnívá se Kateřina Hrubešová. První vytváří fakt, že většinu českých mainstreamových médií vedou padesátníci, kteří redakce řídí prizmatem 90. let, ve kterých sami profesně zráli.

Příliš úzce kolíkují hřiště, po kterém se mladí žurnalisté mohou pohybovat a brání vstupu žen do vyšších pozic.

Čtěte také

„Říkám tomu ‚čas odstřelu starých samců‘,“ poznamenává bývalá šéfka Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky. Má za to, že čtenářům se v důsledku nastíněného redakčního prostředí nedostává témat, která požadují.

Zejména mladší čtenářská obec chce číst třeba o Green Dealu nebo nezávislosti na plynu, uvádí příklady.

Druhý ohromný příkop pak Hrubešová vidí mezi pražskými, potažmo brněnskými médii a opomíjenými regiony, kde vychází zpravidla jen radniční listy. „To se pak promítá i do výsledků voleb,“ uzavírá.

Proč ruští novináři až nyní vypovídají službu prokremelské propagandě a odcházejí ze země? Poslechněte si celý audiozáznam Osobnosti Plus Barbory Tachecí.

autoři: Barbora Tachecí , marz

Související