Nezávislá žurnalistika přežije tam, kde budou odvážní lidé, myslí si novinář Neumann

19. listopad 2019

Ondřej Neumann, ředitel Ústavu nezávislé žurnalistiky, začínal v 90. letech jako redaktor v ČTK a postupně prošel řadou médií. V nové knize Čeští novináři po roce 1989, na které se spolupodílel, nechává nahlédnout pod prsty českých médií. 

„V médiích jsem asi od roku 1992. Začínal jsem v ČTK, byl jsem v České televizi a spoluzakládal kanál ČT24,“ shrnuje Neumann. Při psaní knížky, která je prý určená pro co nejširší čtenářské publikum, proto nenarazil na nic, co by ho šokovalo.

Čtěte také

„Spíš ten celek – to, kam to jde a jak je logika vývoje neúprosná. Bohužel ten vývoj teď z našeho pohledu nejde dobrým směrem. Z toho jsem při psaní cítil jistý smutek.“

Ke kauze dehonestujícího výroku premiére Andreje Babiše (ANO) na adresu tvůrců pořadu Reportéři ČT (coby ministr financí je v roce 2017 označil za „zkorumpovanou pakáž“) říká, že jednou z možných cest, jak na podobné výpady reagovat, je postavit se jim soudně. „Chce to jen trochu odvahy ve vedení veřejnoprávních médií.“

Babišův podraz

„Andrej Babiš si koupil MAFRu jako součást plánu, jak ovládnout tuzemskou politiku,“ myslí si spoluzakladatel novinářského projektu Hlídací Pes.

„To je něco, co se nedělá. A on to navíc udělal s takovou brutalitou a vehemencí… Byl to čistý kalkul na to, jak si pomoci k co nejvíce hlasům v politických volbách,“ hodnotí.

Nezávislá žurnalistika přežije tam, kde budou odvážní lidé.
Ondřej Neumann

Pro novináře pracující v médiích, která vlastní politici, se údajně snaží mít pochopení. Dodává ale, že je otázkou, jestli se dá dělat poctivě práce v médiu člověka, který je premiérem této země a rozhoduje o spoustě věcí.

Poslechněte si celý rozhovor Barbory Tachecí s Ondřejem Neumannem. Kromě nové knihy mluvili také o médiích v rukou miliardářů nebo o rozdělenosti novinářské obce.

autoři: Barbora Tachecí , marz

Související