Je to trest za to, že děláme svobodnou žurnalistiku. Babišovo okolí mě předem varovalo, tvrdí Kmenta

6. duben 2018

Policie a Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) si opakovaně zvaly k výslechům známé české investigativní novináře. V rámci vyšetřování úniků informací z policejních spisů a prověřovaných kauz chtěly znát jejich zdroje. „Jsme zvyklí, že se státní úřady zabývají tím, odkud unikají informace a zvou si nás na výslechy. Vyšetřovací orgány ale teď jdou daleko hlouběji,“ tvrdí novinář Jaroslav Kmenta, který se proti tomu spolu se dvěma dalšími kolegy veřejně ohradil.

Zatímco dříve se při podání vysvětlení stačilo odkázat na tiskový zákon a paragraf o ochraně zdroje a obsahu informací, nyní vyšetřovatelé postupují jinak. „Na začátku výslechu mě nutili podepsat prohlášení o mlčenlivosti, protože mě měli seznamovat s utajovanými skutečnostmi. To jsem odmítl,“ dodává novinář z časopisu Reportér.


Jsou to tři nesourodé kauzy, celé to spojuji s politickou atmosférou. Po debatě s kolegy jsme dospěli k názoru, že jde o snahu kriminalizovat nás a investigativní žurnalistiku obecně.Jaroslav Kmenta

U každého z trojice novinářů se vyšetřovatelé zajímali o jiné případy. U Kmenty šlo o úniky ze starých spisů Krakatice a Kmotr, v případě Janka Kroupy mělo jít o spisy Beretta a kauzu twitterového účtu Julius Šuman. Po Sabině Slonkové pak chtěli vědět, jak a kdy se dozvěděla o trestních stíháních kolem premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) a Čapího hnízda.

Proč Babiš tlačí na GIBS?

„Předem jsme měli signály – v mém případě z Babišova okolí – že proti nám budou ataky tohoto typu, protože moc škodíme člověku, který je dnes u moci. Beru to jako trest za to, že děláme svobodnou žurnalistiku,“ domnívá se.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán

Kmenta připouští, že neví, na čí objednávku k prošetřování úniků dochází. „Ale prapodivné je, že řadu úkonů provádí ústecká policie a liberecká pobočka GIBS. Vede nás to k domněnce, že jde o pracoviště, která více slyší na spolupráci s lidmi okolo Andreje Babiše. On nemá pod kontrolou celou policii ani státní zastupitelství a GIBS. A proč on se tak snaží tlačit na výměnu jeho ředitele? Nevyhovuje mu, že pro něj ‚dělá‘ jen liberecká pobočka. Je to můj analytický závěr, ale nemám to podložené důkazy,“ uvádí.

Jde do tuhého

S ostatními signatáři prohlášení se dohodli, že nyní budou více spolupracovat. „Uvědomili jsme si, že jde do tuhého. Nejde o jednotlivé redakce, ale o zachování svobody a nezávislosti. To, že politici neustále útočí na novináře jako profesní skupinu, může skončit daleko hůře. Slovensko je v tom odstrašující příklad,“ upozorňuje.

„Poslední dobou ztrácím jistotu toho, že vím, kdo je stát a kdo zločin, dobro a zlo. Mám pocit, že se na stát nemůžu spolehnout, že bude bránit svobodu a demokracii. Že půjde jen o to, aby se někdo udržel u moci a vyřešil své problémy s trestním stíháním. A udělá pro to všechno,“ uzavírá Kmenta.

Jak ověřuje věrohodnost svých zdrojů a jejich motivaci? Poslechněte si celé Interview Plus >>

autoři: ert , bum

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.