Naše společnost není ani moc odvážná, ani moc svobodná, myslí si novinář Wollner

5. listopad 2019

Je šéfem aktuální publicistiky České televize a jeho pravidelný pořad Reportéři ČT bývá často trnem v oku politiků. Marek Wollner je ale přesvědčen, že novináři musejí klást politikům i otázky, které se jim nelíbí.

Dokud nebudou soukromá média skutečně svobodná, je role veřejnoprávních sdělovacích prostředků velice důležitá, soudí Wollner. 

Co si myslí o tom, co tvrdí novinář Petr Kamberský (Lidovky.cz), že odvážná a svobodná společnost veřejnoprávní média nepotřebuje? „Naše společnost není ani moc odvážná, ani moc svobodná,“ hodnotí.

Hlídací psi a poštěkávači

Čtěte také

Dřív byla podle Wollnera žurnalistika svobodnější, a to v tom smyslu, že když se politik novinářům pokoušel nějak zavřít ústa, tak to ostatní publicisty zajímalo a stáli na straně kolegů.

„Dnes tu máme obrovskou frontu pseudomédií, která se snaží politikům vycházet vstříc. Místo aby byli hlídacími psy demokracie, tak jsou to takoví poštěkávači na novináře, kteří ještě nerezignovali na svou roli.

Agrofert hrozí žalobou

Nespokojenost s prací reportérů České televize ostře vyjádřil holding Agrofert, koncern dříve patřící předsedovi vlády Andreji Babišovi (ANO), aktuálně ve svěřenském fondu.

Na základě reportáže s názvem Dvojí metr se holding – podle slov výkonného ředitele Josefa Mráze – chystá podat na ČT žalobu.

Podle Wollnera jde o důkaz soustavného tlaku na televizi veřejné služby a svou reakcí se prý Agrofert v podstatě přihlásil do sporu, který se ho zřetelně netýkal.

V tom vidím tu nebezpečnost – jak jedna velká, silná a mocná firma vrůstá do státního aparátu.
Marek Wollner

„Řešili jsme chování státní správy. Nebylo vidět, že by v tom byl Agrofert nějak aktivní… Tím, že se k tomu takhle přihlásil, ale samozřejmě sám stanovil svou roli,“ uzavírá.

Poslechněte si celý rozhovor Barbory Tachecí s Markem Wollnerem. Mluvili také třeba o potřebě sebeorganizace novinářů.

autoři: Barbora Tachecí , marz

Související