Naše společnost není ani moc odvážná, ani moc svobodná, myslí si novinář Wollner
Je šéfem aktuální publicistiky České televize a jeho pravidelný pořad Reportéři ČT bývá často trnem v oku politiků. Marek Wollner je ale přesvědčen, že novináři musejí klást politikům i otázky, které se jim nelíbí.
Dokud nebudou soukromá média skutečně svobodná, je role veřejnoprávních sdělovacích prostředků velice důležitá, soudí Wollner.
Co si myslí o tom, co tvrdí novinář Petr Kamberský (Lidovky.cz), že odvážná a svobodná společnost veřejnoprávní média nepotřebuje? „Naše společnost není ani moc odvážná, ani moc svobodná,“ hodnotí.
Hlídací psi a poštěkávači
Čtěte také
Dřív byla podle Wollnera žurnalistika svobodnější, a to v tom smyslu, že když se politik novinářům pokoušel nějak zavřít ústa, tak to ostatní publicisty zajímalo a stáli na straně kolegů.
„Dnes tu máme obrovskou frontu pseudomédií, která se snaží politikům vycházet vstříc. Místo aby byli hlídacími psy demokracie, tak jsou to takoví poštěkávači na novináře, kteří ještě nerezignovali na svou roli.“
Agrofert hrozí žalobou
Nespokojenost s prací reportérů České televize ostře vyjádřil holding Agrofert, koncern dříve patřící předsedovi vlády Andreji Babišovi (ANO), aktuálně ve svěřenském fondu.
Na základě reportáže s názvem Dvojí metr se holding – podle slov výkonného ředitele Josefa Mráze – chystá podat na ČT žalobu.
Podle Wollnera jde o důkaz soustavného tlaku na televizi veřejné služby a svou reakcí se prý Agrofert v podstatě přihlásil do sporu, který se ho zřetelně netýkal.
V tom vidím tu nebezpečnost – jak jedna velká, silná a mocná firma vrůstá do státního aparátu.
Marek Wollner
„Řešili jsme chování státní správy. Nebylo vidět, že by v tom byl Agrofert nějak aktivní… Tím, že se k tomu takhle přihlásil, ale samozřejmě sám stanovil svou roli,“ uzavírá.
Poslechněte si celý rozhovor Barbory Tachecí s Markem Wollnerem. Mluvili také třeba o potřebě sebeorganizace novinářů.
Související
-
Poslancům jde o výměnu ředitele ČT, tvrdí senátor Smoljak. Hospodaří špatně, reaguje Juříček
Ve Sněmovně leží výroční zprávy České televize za roky 2016 a 2017. Jejich neschválení by mohlo vést k odvolání Rady ČT a zvolení nového ředitele.
-
Mlčící většina je s Českou televizí velmi spokojená, pouze to nekřičí nahlas, říká Luboš Beniak
„Chtěl jsem být sportovní novinář, bavilo mě psát a klást slova vedle sebe. O politice jsem v osmnácti, devatenácti letech neuvažoval,” říká novinář Luboš Beniak...
-
Witowská: Ženy, které pracují v médiích, jsou silné. Musejí být
Světlana Witowská je jednou z hlavních tváří zpravodajství veřejnoprávní České televize. Teď ale podle Deníku N. oznámila, že v hlavních zpravodajských pořadech končí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.