Bleskurychlou rezignací Krčála projevila ČSSD pud sebezáchovy, myslí si komentátor Petr Hartman

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Premiér Andrej Babiš a ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál z ČSSD

Ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál (ČSSD) rezignoval. Kvůli podezření z plagiátorství části své bakalářské práce. Předseda sociální demokracie Jan Hamáček oznámil, že do uvolněné funkce nominuje Janu Maláčovou, současnou ředitelku rodinné politiky ministerstva.

„ČSSD projevila pud sebezáchovy,“ říká o bleskurychlém rozhodnutí šéfa strany Hamáčka komentátor Českého rozhlasu Petr Hartman. „Kdyby to tak rychlé nebylo, tak by to stranu jistě politicky poškodilo,“ dodává.

Chtěl bych Petrovi (Krčálovi) poděkovat za to jeho nelehké rozhodnutí a práci, kterou odvedl při rozjezdu fungování MPSV. Jeho rozhodnutí respektuji a přijal jsem nabídku rezignace. Před několika minutami jsem mluvil s panem premiérem, informoval jsem ho o vývoji situace a o tom, že pan ministr podá demisi.
Jan Hamáček, předseda ČSSD

Byl to jen test?

Podle komentátora si premiér Andrej Babiš svého koaličního partnera zřejmě testoval. „Premiér tvrdil, že nebude na Krčála nijak tlačit a rozhodnutí nechá na něm samotném. To nebyla žádná náhoda, ale Babišova taktika a test ČSSD. Kdyby totiž sociální demokraté zareagovali jinak, tak by na tom sám rozhodně body neztratil,“ domnívá se Hartman.  

Petr Krčál se kvůli osobním důvodům vzdal nominace na ministra práce

03034609.jpeg

Radní Vysočiny Petr Krčál z ČSSD se vzdal nominace na post ministra práce a sociálních věcí. Rozhodl se tak z vážných osobních důvodů. Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka teď řeší, kdo Krčála nahradí. Jeho nástupce chce vybrat do konce týdne.

Petr Krčál je po Taťáně Malé už druhým ministrem nové menšinové vlády, který rezignoval kvůli plagiátorství diplomové, resp. bakalářské práce. Mají vůbec strany dostatek „kvalitních“ lidí na ministerské posty? Podle komentátora prý musíme rozlišovat mezi tradičními stranami (se širší stranickou základnou) a novými uskupeními.

„Tradiční strany by problém být neměly, a po tomto příkladu budou možná víc prověřovat minulost svých kandidátů. U nových stran je ministerský post vnímán spíš nějakým marketingovým pojetím. Dosazují se totiž „vhodní adepti“, kteří budou dobře prodávat jak svůj rezort, ale i sami sebe a jako odborníky. Po posledních zkušenostech to ale vypadá, že jsou vybíráni lidé s nějakým záměrem. Ať už je to míra loajality, nebo něco jiného,“ dodává Petr Hartman.   

Spustit audio
autoři: Jan Burda , lup

Odebírat podcast

Související