Biochemik Konvalinka: Vrchol omikronu bude až na přelomu ledna a února. Postupuje pomaleji

20. leden 2022

„Není vyloučeno, že spousta lidí omikron nedostane. Každou vlnu onemocnělo 10 až 15 procent populace, teď to ale dostane víc lidí. Nejspíš budou i ti, kteří se mu vyhnou. Takže kdybych měl vědecky korektně říct, to určitě nemohu obhájit, ale to, že bude obtížné se omikronu vyhnout, a že ho většina z nás tak či onak dostane – s příznaky, nebo bez nich –, to si myslím, že je pravda,“ říká biochemik Jan Konvalinka.

Biochemik prorektor UK pro vědu a výzkum a vedoucí výzkumné skupiny na Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR Jan Konvalinka odpovídá i na vaše otázky. Pošlete nám své dotazy související s novým typem koronaviru na e-mailovou adresu plus.koronavirus@rozhlas.cz.

Prorektor Univerzity Karlovy pro vědu a výzkum přiznává, že jeho dřívější předpoklady o vrcholu vlny varianty omikron musí poopravit.

„Podle toho, co pozorujeme, a viděl jsem i modely, vrchol by měl nastat na přelomu ledna a února. To znamená za deset dní, takže bych to o pár dní posunul.“ 

Omikron podle něj postupuje pomaleji, protože hodně testujeme, posíláme lidi do karantény a víc se dodržují opatření.

Omikron postupuje pomaleji. Je to kombinace opatření a třetí dávky boosteru.
Jan Konvalinka

„Je to kombinace opatření a třetí dávky boosteru. Od začátku roku se opravdu denně očkuje asi 90 tisíc lidí. Takže všechno dohromady asi trochu zpomalilo nástup omikronu. Teď v posledních dvou dnech přichází raketový nástup, který se nezastaví,“ popisuje.

Až stovky tisíc nakažených?

Biochemik přiznává, že odhadnout, kolik nakažených je v populaci reálně, jde hodně těžko. „Vidíme velmi vysokou relativní pozitivitu testů, která se zase vrací k 30 procentům, tedy jako v nejhorších okamžicích loňské krize, kde to nakonec vylezlo až k 50 procentům – to už znamená, že nevíme, kolik toho viru je.“

„Já bych si troufl tvrdit, i podle toho, co mi říkají kolegové, kteří vidí jedno až dvě procenta pozitivity ze zcela náhodných testů, že čísla jsou třikrát čtyřikrát větší, tedy reálně to jsou stovky tisíc. Ale je to opravdu divoký odhad a neberte to doslova,“ uvažuje.

Reálně je nakažených stovky tisíc lidí. Ale je to opravdu divoký odhad.
Jan Konvalinka

Na sociálních sítích kolují informace o varování Světové zdravotnické organizace (WHO), která nedoporučuje neustálé přeočkování stejnou látkou „To jsem taky viděl a znepokojilo mne to. Je to mimochodem typické zvláště pro tuto pandemii, ale i obecně pro dnešní mediální svět – když se totiž díváte na ty originální výroky, které se takzvaně citují, tak je nenajdete,“ podotýká.

Konvalinka pokračuje: „Když jsem se tedy podíval na prohlášení WHO, oni vlastně jen řekli, že dlouhodobé očkování velmi krátce po sobě dalšími a dalšími dávkami očkovací látky, která byla stejně vyvinuta proti úplně původní variantě viru, není dlouhodobě udržitelné, respektive pravděpodobně vhodné.“

Čtěte také

„To je určitě něco, co podepíšeme úplně všichni – donekonečna to takto dělat nejde. Samozřejmě, že se to vůbec netýkalo třetího boosteru, u kterého se všechny zdravotnické a vědecké kapacity shodují, že je velmi užitečný a pomáhá i proti omikronu,“ doplňuje. 

Biochemik pak nepředpokládá, že by s každou další dávkou měla přijít i nějaká větší rizika pro lidský organismus.

„Nevidím k tomu žádný důvod, nemáme ani žádná experimentální data. Je pravdou, že na sociálních sítích nebo i v rozhovorech s některými odborníky, jsem takové náznaky zaslechl. Ale když se jich pak člověk ptá, jaká na to mají data, a jestli existuje opora v literatuře, tak se nic nedozvíte. Musím říct, že zatím nemáme žádná empirická data z literatury, že by opravdu opakované dávky víc škodily. Naopak, spíš se pozoruje, že nežádoucích účinků je po boosteru méně, než tomu bylo po prvních dvou dávkách.“

Zrušení povinného očkování je špatně

Konvalinka prý nerad kritizuje vládu, protože mu to připadá laciné. Ale zrušení povinného očkování pro zdravotníky, policisty a další vybrané profese mu nepřijde správné.

„Toto mně připadá jako chyba. Já si nemohu pomoci. Zejména to povinné očkování zdravotníků a policistů mi přišlo naprosto logické, v pořádku a potřebné.“

Čtěte také

Navíc podobná povinná očkování už v Česku dávno máme, například u žloutenky typu B.

„Přijde mi opravdu absurdní, když nepustíme do praktik z klinické biochemie ani studenty, kteří si nepřinesou potvrzení o očkování proti hepatitidě B. Všichni zdravotníci se musí očkovat proti hepatitidě B. A najednou necháme neočkované zdravotníky, aby se starali o pacienty s touto chorobou.“  

„Očkování opravdu chrání proti přenosu koronaviru, nebrání tomu stoprocentně, to je pravda, ale chrání velmi dobře. Brzy po třetí dávce to chrání mnohonásobně, až o 90 procent, později to klesá. Pořád je to chránění třeba o 50 procent, tedy dvojnásobně, což je hodně. A když k tomu přidáte roušku, a ten druhý člověk bude také očkovaný, tak je pravděpodobnost přenosu dramaticky snížena.“

„Představa, že mé rodiče nebo prarodiče bude ošetřovat v nemocnici zdravotník, který se odmítl nechat bez vážných zdravotních důvodů očkovat, to mi přijde jako nesprávné. To samé platí u policistů. Představa, že policisté budou kontrolovat lidi, jestli mají ,tečku‘, a sami ji mít nebudou, mně připadá bizarní,“ uzavírá Jan Konvalinka.

Poslechněte si celou Osobnost Barbory Tachecí ze záznamu.

autoři: Barbora Tachecí , lup
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.