Omikron nejde zastavit. Populací projde a najde si nechráněné jedince, předpokládá Ladislav Dušek

18. leden 2022

Vláda se připravuje na prudký růst počtu nakažených, způsobený rychle se šířící variantou koronaviru omikron. V pondělí 17. ledna odhalily PCR testy více než dvacet tisíc nově pozitivních. Reálný počet nakažených v populaci přitom může být dva až třikrát vyšší, než kolik ukazují oficiální statistiky, upozorňuje ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek.

Počty hospitalizovaných zatím prudce nerostou, konstatuje Dušek. „Tento relativně pozitivní vývoj v nemocnicích se ale může v následujících dnech dost významně změnit,“ varuje.

Čtěte také

Osobně se Dušek domnívá, že stávající vlnu nařizováním epidemiologických opatření nelze efektivně zastavit:

„Omikron tou populací projde a najde si neočkované, nechráněné jedince. Dobře nastavenými pravidly je možné tu vlnu zbrzdit a zploštit tak, aby nárůst nebyl příliš strmý – a tím vlastně ušetřit kapacitu nemocnic.“

Základní prevence, jako nechodit na hromadné akce nebo používání respirátorů, dezinfekce rukou, mají stále své nezastupitelné místo.

Petr Pazdiora

Vedle protiepidemických opatření je jedničkou v boji s koronavirem stále očkování, říká přednosta Ústavu epidemiologie Lékařské fakulty v Plzni Petr Pazdiora, který připomíná, že posilující dávka vakcíny velmi efektivně chrání před těžkým průběhem onemocnění.

Uznává ale, že potřeba jsou i další způsoby ochrany: „Základní preventivní opatření, jako nechodit na hromadné akce nebo používání respirátorů, mytí a dezinfekce rukou, mají stále své nezastupitelné místo. I proto, že vakcína neposkytuje stoprocentní ochranu před nákazou.“

Pracovní karanténa?

Případnou pracovní karanténu, která má udržet fungování nezbytných provozů, vláda schválila pouze pro pracovníky sociálních služeb a zdravotníky. Někteří hejtmani ale mají za to, že zapomínat by se nemělo ani na zabezpečení svozu odpadu, dopravy, vodárenství nebo energetiky.

Hosty byli:
Ladislav Dušek, ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky
Jan Schiller, ANO, hejtman Ústeckého kraje
Petr Pazdiora, epidemiolog, vedoucí Ústavu epidemiologie Lékařské fakulty v Plzni
Jan Kaliba, zpravodaj v USA, Český rozhlas

Ptát se proto chtějí představitelů vlády na důvody jejího pátečního rozhodnutí, potvrzuje hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller (ANO). Ten ostatně vnímá jako problemtickou případnou pracovní karanténu právě ve zdravotnictví, kde si jinde než na covidovém oddělení nedovede práci nakaženého personálu představit.

Poslechněte si celý audiozáznam Tématu dne Ondřeje Látala.

autoři: Ondřel Látal , marz
Spustit audio

Související