Přebytky vakcín má EU obrovské, přesto se s chudšími státy nedělíme, kritizuje farmaceut Havlíček

30. prosinec 2021

Světová zdravotnická organizace (WHO) tvrdí, že masové očkování třetí dávkou vakcíny proti covidu-19 v bohatých zemích může být důvodem, proč se pandemie prodlužuje. „Po zkušenostech z Jemenu vím, že dostupnost vakcíny je tam velmi nízká. Minimálně pro zdravotníky v těchto zemích je očkování velmi důležité,“ poukazuje farmaceut Stanislav Havlíček, účastník misí Lékařů bez hranic. Epidemiolog Roman Prymula tvrdí, že chudé státy o vakcínu neochuzujeme.

Neobíráme třetí svět o nějaké dávky, protože dvoudávkové schéma u omikronu příliš účinné není, což tuto výtku velmi relativizuje,“ nesouhlasí s tvrzením WHO Prymula, bývalý ministr zdravotnictví, poradce prezidenta a ředitel Nemocnice AGEL Říčany.

Čtěte také

Farmaceut Havlíček ale upozorňuje, že nejbohatší státy mají vakcín v současnosti nadbytek a leží ve skladech, aniž by byla použity. „Takže řešíme, jestli přesvědčovat ty, kteří se očkovat nechtějí – nebo zda tyto vakcíny poskytneme zemím, kde o něj lidé stojí.“

Prymula souhlasí, že Západ má přebytky vakcín i dost obyvatel, kteří se očkovat nechtějí. „Ale když vakcíny byly nabízeny do Afriky, velký zájem o ně nebyl. Určitě však není správně, aby tady vakcíny proexpirovávaly ve skladech.“

Roman Prymula

„Jak nastavit rovnoměrnou distribuci po světě, to je složitá otázka. Ukazuje, se, že rozvinuté země jsou postiženější z hlediska civilizační chorob jako obezita a diabetes, takže míra ohrožení je tady teoreticky větší než v chudších zemích,“ uvažuje epidemiolog.

Je ale celá řada zemí, například na Blízkém východě, kde distribuce vakcín je snazší než v Africe, oponuje Havlíček. „Ochota populace se očkovat je tam také vyšší. Ale není to jen o samotném daru, ale i o dalších parametrech distribuce vakcín v jednotlivých zemích.“

Aby se naplnily sliby

Třetí dávka má velký význam, brání spotřebu vakcín v rozvinutém světě Prymula.

Čtěte také

„U dvoudávkového schématu je účinnost proti omikronu asi 20 procent, u trojdávkového 70 procent do dvou měsíců po aplikaci. Nelíbí se mi ale sytém nákupu pro Evropskou unii – abychom měli včas očkovací látky, museli jsme nakupovat několikanásobek potřeby. To korektní není.“

Solidaritu proto epidemiolog Roman Prymula do budoucna podporuje: „Epidemiologicky je stávající postup odůvodněný. Ale řada zemí má takové přebytky, že redistribuce skutečně možná je. Jen v České republice v první polovině příštího roku bude asi 10 milionů dávek a troufám si říct, že ne všechny budeme potřebovat.“

Přebytky v zemích EU jsou obrovské a k rozdělení do zemí, kde je potřebují, nedošlo. Výzva WHO směřuje k tomu, aby sliby byly naplněny.
Stanislav Havlíček

Havlíček připomíná, že WHO nekritizuje přímo Českou republiku. „My jsme za 14 měsíců vlivem vládních rozhodnutí dospěli do stádia, kdy naše kondice stran covidu není úplně nejlepší, takže třetí dávku u ohrožených skupin u nás nezpochybňuji.“

Stanislav Havlíček, kniha Syn Buvola

„Ale existují závazky Evropské unie o dodávkách zhruba čtvrt miliardy vakcín, který padl před 14 měsíci a dodnes nebyl naplněn. Přebytky v zemích EU jsou obrovské a k rozdělení do zemí, kde je potřebují, nikdy nedošlo. Výzva WHO směřuje k tomu, aby sliby byly naplněny a skutečně k rozdělení došlo,“ uzavírá Stanislav Havlíček.

Poslechněte si celou debatu, ptá se Lukáš Matoška.

autoři: Lukáš _Matoška , oci
Spustit audio

Související