Babišova prezidentská kandidatura přímo ze soudní síně? To by bylo jistě velmi bizarní, míní komentátorka Zlámalová

31. březen 2022

Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) byl před několika dny obžalován v případu Čapí hnízdo. „Nedá se očekávat, že by to mělo velký vliv na stávající Babišovy voliče – oni vědí, že byl obviněn, věděli, že obžaloba je velmi pravděpodobná a nic to s nimi neudělalo,“ vypočítává komentátorka Echo 24 a Týdeníku Echo Lenka Zlámalová. „Jiná věc je, co to udělá s potenciálními ambicemi Babiše stát se prezidentem. Proto je to naprosto zásadní změna, zásadní zásah,“ doplňuje.

Komentátorka tvrdí, že nejrůznější průzkumy až dosud ukazovaly, že šéf hnutí ANO je pro velkou část společnosti, a to dokonce kolem dvou třetin, nepřijatelný.

Sami můžete posoudit, jak by asi vypadala kandidatura přímo ze soudní síně. To by bylo jistě velmi bizarní.
Lenka Zlámalová

„Myslím, že se to výrazně zhorší poté, co bude obžalován,“ míní. „Musím doplnit ještě jednu věc – ten případ byl už přidělen soudci Janu Šottovi, což je soudce pražského městského soudu, který soudil proces Věcí veřejných – a pak byl Vít Bárta nakonec odvolací instancí osvobozen.“

Čtěte také

„Jan Šott je velmi precizní soudce mladší generace, který z toho soudního líčení tehdy udělal ,veřejný proces‘. A můžeme si být téměř jistí, že v případě Babiše by se to opakovalo minimálně ve stejné formě. No, a sami můžete posoudit, jak by asi vypadala kandidatura přímo ze soudní síně. To by bylo jistě velmi bizarní.“

Důležitý je podle Zlámalové i fakt, že Babiš už není premiérem. „Už má minimální páku, jak svůj případ ovlivnit. Dokud seděl ve vládě, měl obrovskou páku na policisty, měl částečnou páku na státní zástupce. Také proto se z velké míry případ táhl.“

„Babiš věděl, že ve chvíli, když se to dostane k soudu, už na to nemá vůbec žádný vliv – a nedej bože teď, když je mimo politiku. Takže si myslím, že to bude mít na jeho prezidentskou kandidaturu zcela zásadní vliv,“ soudí komentátorka. Zároveň se domnívá, že není reálné, abychom měli pravomocný rozsudek v kauze Čapí hnízdo na stole ještě před začátkem prezidentských voleb. 

Babišův byznys v ohrožení

Bývalého premiéra ale podle Zlámalové nečekají „skvělé zítřky“ ani v případě jeho byznys plánů.

„Tady je naprosto vysoká forma ohrožení,“ hodnotí Zlámalová. „On má totiž enormní úvěrovou zátěž, kdy má přes 45 miliard úvěrů. A ve chvíli, kdy se ,jeho‘ Agrofert dostane do jakýchkoli problémů – a do částečných problémů se dostává i naše ekonomika – tak u firem s tak obrovskými dluhy znamená změnu úrokových sazeb a podobně. Pro Babiše to bude obrovská rána.“

Čtěte také

Zlámalová upozorňuje, že každá banka má povinnost u nespolehlivých osob, tedy obžalovaným, vyšetřovaným apod., jejich úvěry brát za rizikovější.

Takový člověk je před soudem samozřejmě považován za nevinného, což ale už tak neplatí z pohledu finanční spolehlivosti.

„A už ve chvíli, kdy byl Babiš obviněný, tak se velmi důrazně debatovalo o tom, že by banky podle svých pravidel měly spustit fait accomply a požádat o zesplatnění jeho úvěrů. To se nestalo, strašně se vytáčely z toho, proč to nedělají – a myslím, že teď by ten tlak byl obrovský. Babiš není u moci a tak se ani banky nemají důvod obávat použití svých tradičních metod,“ naznačuje s tím, že stejnou povinnost má i centrální banka.

Čtěte také

„Myslím, že tady bude veliké akutní riziko, že to spustí. No, a v tom případě Andrej Babiš nemá na splacení těch úvěrů. A dá se očekávat i to, že by se mohl Agrofert začít rozprodávat a rozebírat. Určitě to nejsou byznysově pro Andreje Babiše dobré vyhlídky.“

„Když se díváme, jak se (banky) chovají k jiným dlužníkům tzv. politicky exponovaných osob, které se dostanou do problémů s trestním řízením – tak se to v úvěrových smlouvách běžně objevuje a není to nic mimořádného,“ doplňuje s tím, že Agrofert stojí a padá na dotacích.

Celou Osobnost Plus Barbory Tachecí najdete v audiozáznamu.

autoři: Barbora Tachecí , lup
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.