Až jedno procento rozpočtu na kulturu a daňové zvýhodnění pro dary, popisuje plány koalice Baxa
Pandemie covidu-19 měla na kulturní život podobně devastující dopad jako na cestovní ruch nebo školství. Nyní opět sílí, podle Martina Baxy (ODS), o kterém se mluví jako o možném kandidátovi na ministra kultury, ovšem není důvod ke zpřísňování restrikcí v oblasti kultury. „Opatření, které se přijalo v uplynulých dnech, tedy zjednodušeně nad tisíc návštěvníků už každý další jen s PCR testem, je funkční. Kulturní aktéři s ním souhlasili, ale je podle mě úplně hraniční,“ říká.
Poslanec Baxa poukazuje na to, že dopady koronaviru na návštěvnost kulturních akcí a jejich provoz byly velmi zásadní, nemůžeme si proto dovolit dělat jakékoliv další restrikce.
Čtěte také
„Já jsem nikdy neviděl žádné relevantní studie, ve kterých by bylo napsáno, že kulturní akce představují nějaké silné riziko šíření nemoci covid-19. A vždy mě mrzelo a v některých chvílích štvalo, že kultura byla a priori obviňována, že může být jedním z ohnisek šíření covidu. Nikdy se nic takového neukázalo,“ zdůrazňuje.
Kulturní aktéři také dříve než například podnikatelé v gastronomii přistoupili na kontroly návštěvníků, zda mají platný test, potvrzení o prodělané nemoci, nebo absolvovali očkování. A podle Baxy jsou v kontrolách důslední.
Procento na kulturu
Lídři pěti stran budoucí vládní koalice v pondělí podepsali koaliční smlouvu, ve které se mimo jiné píše, že rozpočet ministerstva kultury se přiblíží jednomu procentu státního rozpočtu.
Čtěte také
„Navzdory tomu, jak těžké měsíce tuto vládu čekají, jsme tam právě to jedno procento navrhli. Úplně jinak by tato věta zněla před třemi lety, kdy byla ekonomická kondice České republiky výborná. Navzdory tomu vláda Andreje Babiše (ANO) to jedno procento do kultury nedala,“ podotýká Baxa.
Podpořit chce také trvalé daňové zvýhodnění pro lidi, kteří poskytnou dar veřejným kulturním institucím. „Česko obecně trpí tím, že ve srovnání se západními zeměmi má nízký podíl soukromého financování v kultuře,“ upozorňuje.
Není tam teze, o níž bychom dopředu věděli, že ji splnit nemůžeme. To by bylo absurdní, abychom takový dokument vytvářeli.
Koalice ve svém programu zmiňuje i udržitelnost financování veřejnoprávních médií a revizi způsobu nominací do mediálních rad. Podle Baxy by v tomto měl hrát významnější úlohu Senát, aby do rad nebyli voleni lidé, kteří posléze zpochybňovali roli veřejnoprávních médií, jako tomu bylo v minulém volebním období.
Celý program v oblasti školství a kultury je prý realistický a za každým bodem je konkrétní plán pro jeho naplnění. „Není tam teze, o níž bychom dopředu věděli, že ji splnit nemůžeme. To by bylo absurdní, abychom takový dokument vytvářeli,“ uzavírá.
Proč chce nová koalice podporovat instituce připomínající dějiny 20. století? Poslechněte si v záznamu Interview Plus.
Související
-
Vláda musí říct, kde vybere peníze, na kom dokáže ušetřit peníze, upozorňuje politolog Eichler
Jaké jsou možnosti nastupující vlády složené z koalice Spolu a Pirátů se starosty? Může opravdu přinést změnu? Debatují politologové Marián Sekerák a Patrik Eichler.
-
Celá konstrukce vlády je taková, že bude vládnout pět stran, počítá šéf Starostů Rakušan s Piráty
Ustavující schůze sněmovny začne v pondělí, volba nového vedení by měla následovat ve středu. Pokud jde o hladký průběh, nemá Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) větší obavy.
-
Kde má vláda šetřit? Vodítkem jsou nálezy kontrolorů a srovnání se světem, radí ekonomka Zamrazilová
Vznikající koaliční vláda chce sestavit nový státní rozpočet se schodkem do 300 miliard. „Pokud se nechce sahat na investice, není to možné ,“ říká poslanec Feranec (ANO).
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.