Architekt indického růstu aneb Kdo vlastně byl dlouholetý premiér a ekonom Manmóhan Singh?
Na konci roku se Indie rozloučila s jedním z nejvýznamnějších politických lídrů svých dějin. 26. prosince zemřel dlouholetý premiér a ministr financí Manmóhan Singh. Bylo mu 92 let.
Muž nenápadného a skromného vystupování, politik, který neměl ve zvyku prosazovat své plány silou, ale hledáním kompromisů. A přesto, nebo možná právě proto, člověk, který zásadním dílem přispěl k formování současné Indie.
Mezi lety 2004 a 2014 vedl zemi z pozice premiéra. Možná ještě důležitějších bylo ale pět let na postu ministra financí, který zastával na začátku 90. let.
Indie tou dobou procházela hlubokou hospodářskou krizí. Centrálně plánované hospodářství dušené přebujelými regulacemi, pro které se vžilo označení Panství licencí, už dávno vyčerpalo potenciál k růstu.
Indii docházely devizové rezervy a musela žádat o půjčky od mezinárodních věřitelů. Úkol odvrátit hrozící bankrot připadl právě Manmóhanu Singhovi.
Uznávaný ekonom v politice
Pro mezinárodně uznávaného ekonoma to byl ve vysoké politice křest ohněm. V předchozích desetiletích působil na postech ekonomických poradců, vedl centrální banku nebo plánovací komisi – do nejvyšších pater moci se ale dostal až v roce 1991.
Čtěte také
V době, kdy už pomalu mohl pomýšlet na důchod, se ale vrhnul do vrcholné politiky, ve které pak zůstal dalších 30 let.
Jeho program ekonomické liberalizace zabral – indická ekonomika se otevřela soukromým investorům z domova i z ciziny, privatizovala se většina státních firem, rozběhlo se soukromé podnikání, které umožnilo vznik střední třídy. A indický hrubý domácí produkt se i díky tomu od začátku 90. let víc než zdesetinásobil.
Jeden z nejdéle sloužících premiérů
Právě pověst schopného odborníka a kompromisního politika nakonec Manmóhana Singha vynesla v roce 2004 i do postu premiéra – rozhodně nebyl prototypem rázného lídra, přesto dokázal mandát obhájit a stal se jedním z nejdéle sloužících indických premiérů.
Čtěte také
A také zatím posledním předsedou vlády za Indický národní kongres, který v roce 2014 u moci vystřídala Indická lidová strana (BJP) současného premiéra Narédry Módího.
I on měl ale pro svého politického rivala slova uznání a ocenil přínos Manmóhana Singha pro rozvoj Indie – ostatně právě z jeho reforem dodnes těží i Módího vláda.
Kariéru Manmóhana Singha i to, proč se mu někdy přezdívá „náhodný premiér“, detailně popisuje premiérový díl pořadu Za obzorem. Ondřej Himmer si do studia pozval indology Jiřího Krejčíka z Metropolitní univerzity a Zdeňka Štipla z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.
Související
-
Investoři se předhánějí, kdo postaví nejluxusnější resort na pobřeží Albánie. Dokonce i Trumpův zeť
Za rok 2023 přišlo do Albánie asi 10 milionů turistů – to je asi čtyřnásobek obyvatel celé země. Počty cestovatelů uvádí vláda, někteří datoví analytici to ale zpochybňují.
-
Elektřina na Kubě někdy nefunguje i několik dní. Až bude Trump v Bílém domě, může být ještě hůř
Kuba se opakovaně potýká s rozsáhlými výpadky proudu. Naposledy se ostrov v Karibiku ponořil do tmy koncem října, dokonce na několik dní.
-
Malý a záhadný národ. Gagauzové žijí na jihu Moldavska a hrají roli i v plánech Kremlu
Gagauzové jsou docela nepočetný a záhadný národ na jihu Moldavska. Mluví totiž jazykem, který spadá do turkické skupiny, přitom se hlásí k pravoslavnému křesťanství.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.