Elektřina na Kubě někdy nefunguje i několik dní. S Trumpem v Bílém domě se vzájemné vztahy můžou ještě zhoršit
Kuba se opakovaně potýká s rozsáhlými výpadky proudu. Naposledy se ostrov v Karibiku ponořil do tmy koncem října, dokonce na několik dní. Kromě restaurací nebo barů nefungovaly ani školy nebo úřady. Nemocnice mohly přijímat pacienty jen díky vlastním generátorům, na které se kubánská vláda v posledních letech spoléhá stále častěji. Energetická infrastruktura v zemi je zastaralá a investice do ní nízké. Havana z toho viní mimo jiné americké sankce.
„Na Kubě je to často dané tím, že ta infrastruktura je zanedbaná, je zastaralá, někdy rozkradená, neobnovovaná, a to způsobuje, že elektřina často vypadává,“ říká odborník na Latinskou Ameriku Martin Rey, který Kubu několikrát navštívil.
Čtěte také
Spojené státy uplatňují vůči Kubě už od 60. let obchodní embargo a řadu sankcí. Podle Reye je ale problém zejména v kubánském režimu.
„Kubánská vláda nechce přiznat, že na tom má nějaký podíl i ona sama. Ale ten není nezanedbatelný, protože způsob jakým režim vládne, zabraňuje konkurenceschopnosti. Aby probíhaly standardní procesy, které známe jinde,“ říká.
Vzpomenout si máme na naši historii a na centrálně plánované hospodářství. „Stejně tam vykazuje neblahé rysy, selhání, což se projevuje v řízení celé té ekonomiky, takže i v řízení energetické části…,“ dodává Rey.
Svoboda slova?
„Už čtyři dny jsme bez proudu, jídlo se zkazilo, děti se trápí, nemáme studenou vodu, nemáme nic,“ říká obyvatelka Havany Marley Gonzalez. Elektřina na Kubě vypadla v říjnu v době, kdy teploty dosahovaly 30 stupňů Celsia.
Čtěte také
Gonzalez se zúčastnila demonstrace, při které obyvatelé bušili do hrnců a pánví. Protesty ale nebyly tak rozsáhlé jako v roce 2021, kdy se Kubánci vymezovali i proti autoritářské vládě komunistické strany.
„Pokud by to byla demonstrace proti politické situaci a proti režimu jako takovému, policie by zasáhla extrémně přísně, pokud je to demonstrace proti tomu, že něco nefunguje, tak se jim zasahuje trochu hůř, jsou tolerantnější,“ vysvětluje Martin Rey.
Protikubánský politik s kubánskými kořeny
Během vlády amerického prezidenta Baracka Obamy v letech 2009 až 2017 se vztahy mezi Havanou a Washingtonem zlepšily.
Od uvalení embarga a sankcí navštívil ostrov jako první americký prezident právě Obama, některé sankce pak i zmírnil. „Oteplení vztahů“ ale nemělo dlouhého trvání – po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu v roce 2017 se vztahy opět zhoršily.
Čtěte také
Od ledna 2021 je Kuba navíc na americkém seznamu zemí podporujících terorismus. Že bude jestřábí přístup vůči Kubě pokračovat i během druhého funkčního období Donalda Trumpa, naznačuje nominace Marka Rubia, floridského senátora s kubánskými kořeny, na post ministra zahraničí Spojených států.
„Nikdy bych nejel na Kubu, kdyby to nebyla svobodná země. Na Kubě není jenom komunistická diktatura, ale je to anti-americká komunistická diktatura,“ řekl tehdy televizi CNN Rubio v reakci na Obamovu cestu na Kubu.
Podle odborníka na Latinskou Ameriku Martina Reye tak bude tvrdý přístup vůči Kubě s Marcem Rubiem jako ministrem zahraničí pokračovat.
Čtěte také
„Je to velký kritik aktuálního režimu. Proto si myslím, že nedojde k nějakému uvolnění sankcí, rozvolnění nebo dokonce ke sblížení Kuby a USA. Marco Rubio pochází z rodiny, která utekla z Kuby a je považován za jestřába. Proto očekávám, že spíše dojde ke stagnaci, možná i mírnému zhoršení,“ domnívá se Rey.
V pořadu Za obzorem si můžete poslechnout ukázku skladby Partia y vida od kubánské skupiny Chente de Zona a dalších umělců. Protestní song se před několika lety stal symbolem odporu proti kubánskému autoritářskému režimu. I když se bezpečnostním složkám podařilo rozsáhlé protesty v roce 2021 potlačit, v omezené míře lidé stále vyjadřují svoji nespokojenost: naposledy, když zemi postihl několikadenní výpadek proudu.
Víc se dozvíte v audiozáznamu, ptá se Marcel Faltys.
Související
-
Kubánci v referendu odsouhlasili manželství osob stejného pohlaví
Kubánci v referendu odhlasovali legalizaci manželství párů stejného pohlaví. Reforma zákona o rodině povoluje také adopce stejnopohlavními páry a náhradní mateřství.
-
Leona Šmelcová: Hladoví Kubánci snědli strach a vyšli do ulic
Patria o muerte. Vlast, nebo smrt. Jedno z nejznámějších hesel kubánské revoluce, které dodnes na ostrově svobody promlouvá z kdejaké zdi, získalo mocného rivala.
-
„Nechceme ve Spojených státech socialismus.“ Mezi mnoha Kubánci v USA má Donald Trump podporu
Mezi kubánskými přistěhovalci ve Spojených státech je americký prezident Donald Trump poměrně oblíbený. Názor na šéfa Bílého domu ale komunitu rozděluje...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka