Výjimečný stav v Myanmaru trvá už tři roky
Obyvatelé jihoasijské Barmy, oficiální název je Republika Myanmarský svaz, chcete-li Myanmar, už tři roky bojují s vojenskou juntou, která se země zmocnila během převratu.
Čtěte také
Nejdřív byla v únoru 2021 myanmarskou armádou zatčeni premiérka Aun Schan Su Ťij, prezident Win Myin a někteří další politici. Nad zemí převzala kontrolu armáda v čele s generálem Min Aun Hlainem.
Armáda vyhlásila výjimečný stav, který měl trvat rok – je tam ale dodnes. Důvodem převratu byly volby v listopadu 2020, kde většinu křesel získala strana Národní liga pro demokracii premiérky Su Ťij, armáda ale výsledky neuznala.
Jaké ty tři roky byly a co zemi čeká, zjišťoval Jaromír Marek v pořadu Za obzorem, vysíláme v repríze.
Související
-
Adam Černý: Moskva hraje v Barmě svou kartu
V Barmě, strategicky významné zemi jihovýchodní Asie, hrají dvě velmoci – Čína a Rusko – své vlastní hry.
-
Adam Černý: Junta v Barmě čelí odporu doma i ve světě
Když se prvního února moci v Barmě chopili vojáci, vypadalo to na reprízu scénáře známého z dřívějška, protože země ve své historii zažila už dva vojenské puče.
-
Barma o AIDS mlčela, teď nemá léky pro statisíce nakažených
Svět si tento týden připomíná Světový den AIDS. Tato zákeřná choroba si odhadem vyžádala od 25 milionů lidských životů a virem HIV bylo infikováno dalších 40 milion...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.